آواز مارکتینگ

اصول استراتژی محتوا برای کسب و کارهای کوچک

اصول استراتژی محتوا برای کسب و کارهای کوچک

 

اگر هدف‌ شما رشد سریع در کسب و کارتان است، باید بر اساس یک برنامه‌ریزی مشخص، فعالیت‌های خود را انجام دهید. در زمینه محتوا بدون داشتن استراتژی محتوا نمی‌توانید در گوگل جایگاهی به دست بیاورید. تعاریف زیادی از استراتژی تولید محتوا وجود دارد که در همه آن‌ها می‌توان توجه کردن به مخاطبان هدف را پراهمیت دید.

محتوا پادشاه است؛ جمله‌ای که بارها آن را شنیده‌ایم و بیانگر اهمیت داشتن استراتژی محتوا در نگارش محتواهای استاندارد است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی استراتژی تولید محتوا بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تعریف استراتژی محتوا

زمانی که بخواهید مخاطبان هدف خود را جذب کنید، تنها تولید محتوا کافی نیست. برای این که با تولید محتوا به اهداف ازپیش‌تعیین شده برسید، باید استراتژی مناسب داشته باشید. داشتن برنامه دقیق و منظم به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید محتواهای مورد نظر خود را متناسب با مخاطبان هدف خود تولید کنید. با تدوین استراتژی محتوا به‌صورت منظم و در زمان‌های مناسب، قادر خواهید بود تا محتوای باکیفیت منتشر کنید.

سوالی که برای بسیاری از افراد ایجاد می‌شود این است که چگونه می‌توان در تولید محتوا، استراتژی مناسب داشت. در ادامه این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

آشنایی با بازاریابی محتوا

قبل از هر چیزی باید در مورد بازاریابی محتوا بیشتر بدانید؛ چرا که شناخت بازاریابی محتوا باعث می‌شود تا با ساز و کار استراتژی محتوا آشنا شوید. بازاریابی محتوا به‌عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی در کسب و کارهای امروزی است که در این بازاریابی سعی می‌شود تا محتوای ارزشمند تولید شود. تولید محتوای یکپارچه برای مخاطبان دارای اهمیت است و از نظر موتور جستجو نیز می‌تواند باعث بهبود وضعیت ترافیک سایت‌تان شود.

بازاریابی محتوا در نهایت احتمال تبدیل شدن مخاطبان به مشتری را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. کسانی که می‌خواهند در هزینه‌های بازاریابی خود صرفه‌جویی کنند، باید بتوانند بازاریابی محتوا را در برنامه خود قرار دهند.

ارکان اصلی استراتژی محتوا

حال که بازاریابی محتوایی را شناختید، در این بخش می‌توانید به مفهوم استراتژی در محتوا پی ببرید. داشتن استراتژی محتوا شامل یک برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به اهداف کسب و کارتان است. استراتژی محتوا می‌تواند از ارکان مختلف تشکیل شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین هدف: هدف‌گذاری در این زمینه می‌تواند به‌صورت کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد.
 • هویت برند: برای داشتن تولید محتوای استاندارد باید بتوانید هویت برند خود را مشخص کنید. تعیین کردن ارزش‌ها و اهداف دارای اهمیت است.
 • پرسونا: شناخت مخاطبان هدف باعث می‌شود تا محتوا را بر اساس نیاز آنان تولید کنید.
 • تحلیل رقبا: در کنار داشتن استراتژی محتوا باید بتوانید رقبای خود را بررسی کنید و با گرفتن ایده‌های جذاب از آن‌ها پیشی بگیرید.
 • جستجوی کلمات کلیدی: برای داشتن تولید محتوای استاندارد، پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری‌تان بسیار مهم است.
 • تدوین راهنمای تولید محتوا: برای تولید محتوا باید رنگ، تصاویر و لحن خود را مشخص و یکپارچه کنید.
 • تدوین تقویم محتوا: تدوین تقویم باعث می‌شود تا موضوع محتوا، تیتر و تاریخ انتشار آن مشخص شود.

اهمیت استفاده از استراتژی محتوا

زمانی که یک وب‌سایت دارید، با تعیین کردن استراتژی تولید محتوا می‌توانید بدون دغدغه روزانه مقالات مورد نظر خود را نگارش کنید. با داشتن برنامه منظم احتمال شکست خوردن‌تان به حداقل می‌رسد. همچنین، وجود یک برنامه مناسب باعث می‌شود تا استرس کاری‌تان به حداقل ممکن برسد. داشتن تقویم محتوایی به شما این امکان را می‌دهد که به برنامه‌های خود جهت بدهید.

جهت صحیح باعث خواهد شد تا به سمت اهداف خود حرکت کنید. داشتن استراتژی محتوا به شما این اطمینان را می‌دهد که بدون منحرف شدن از مسیر اصلی، به سوی اهداف خود گام بردارید.

مزیت‌های داشتن استراتژی برای تولید محتوا

داشتن استراتژی محتوا دارای مزیت‌های زیادی است که شناخت هر کدام باعث می‌شود تا در صورت نیاز از آن‌ها برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید. از مهم‌ترین مزایای استراتژی تولید محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با داشتن استراتژی مناسب، زمان کمتری برای تولید محتوا صرف می‌شود.
 • استراتژی باعث می‌شود تا محتوا را بر اساس اهداف خاص تولید کنید‌.
 • بهره‌گیری از استراتژی استاندارد احتمال موفقیت شما را در کسب و کارتان افزایش می‌دهد.
 • وجود تقویم محتوا باعث می‌شود تا کیفیت محتوای کسب و کارتان از رقبا پیشی بگیرد.
 • تبیین استراتژی تولید محتوا باعث بهبود سئوی وب‌سایت خواهد شد.

تاثیر استراتژی تولید محتوا بر سئوی سایت

موتور جستجوی گوگل که به‌عنوان یک مرجع برای تعیین وضعیت سئو سایت است، رضایت مخاطبان را مدنظر قرار می‌دهد. به همین دلیل، گوگل همواره الگوریتم موتورهای جستجوی خود را تغییر می‌دهد. پیشرفت سریع هوش مصنوعی باعث ایجاد الگوریتم میان کلمات و جملات می‌شود. این امر نشان می‌دهد که داشتن استراتژی تولید محتوا می‌تواند بر روی سئوی سایت تاثیرگذار باشد.

گوگل همواره سعی می‌کند تا به رضایت مخاطبان توجه داشته باشد. زمانی که یک محتوای مناسب نگارش می‌کنید، گوگل با مکث کاربران در وب‌سایت و استفاده از راه‌های مختلف، میزان رضایت مشتریان را تحلیل می‌کند. در مجموع می‌توان گفت که داشتن استراتژی محتوا به‌صورت مستقیم بر روی سئوی سایت تاثیرگذار است.

چگونگی داشتن استراتژی برای تولید محتوا

حالا که با ابعاد مختلف استراتژی محتوا آشنا شدید و به اهمیت آن پی بردید، در این بخش قصد داریم تا به‌صورت گام به گام مشخص کنیم که برای داشتن استراتژی تولید محتوا چه کارهایی را باید انجام دهید:

1.مشخص کردن هدف

مهم‌ترین بخش استراتژی محتوا، مشخص کردن هدف است. اگر بتوانید به‌خوبی اهداف خود را تعیین کنید به‌آسانی می‌توانید راه خود را برای رسیدن به موفقیت پیدا کنید. داشتن هدف باعث نجات کسب و کارتان از سردرگمی خواهد شد. تعیین کردن هدف باعث می‌شود تا مخاطبان خود را به‌خوبی بشناسید و نوع محتوا را بر اساس سلیقه مخاطبان خود تعیین کنید.

داشتن هدف می‌تواند آگاهی از برند را برای مخاطبان افزایش دهد و باعث افزایش فروش شود. همچنین، داشتن استراتژی مناسب می‌تواند مخاطبان‌تان را به مشتری هدف تبدیل کند.

2.بررسی کسب و کار

پس از تعیین هدف بهتر است وضعیت کسب و کار خود را تحلیل کنید. با تحلیل کسب و کارتان می‌توانید مشخص کنید که برای رسیدن به اهداف خود به چه کارهایی نیاز دارید و تا چه اندازه باید هزینه کنید. پاسخ دادن به سوالات زیر می‌تواند برای تحلیل کسب و کار مفید باشد:

 • درآمد شرکت از چه طریقی کسب می‌شود؟
 • کدام محصول یا خدمت باعث ایجاد بیشترین درآمد خواهد شد؟
 • ساختار تیم فروش باید برای رسیدن به سودآوری بیشتر چگونه باشد؟

3.بررسی وضعیت بازاریابی محتوا

پس از بررسی وضعیت شرکت، بهتر است به سراغ سایت و وبلاگ‌ خود بروید. باید بررسی کنید که تا چه اندازه محتوای مناسب منتشر کرده‌اید. روند تولید محتوای خود را با استراتژی محتوا تعیین کنید. بهتر است برای قرار دادن مطلب در وبلاگ نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا دارای تیم محتوای مناسب هستید؟
 • مهم‌ترین فاکتور در برند شما چیست؟
 • آیا به کیفیت محتواهای منتشر شده توجه دارید؟

4.مشخص کردن کانال انتشار محتوا

بعد از رعایت کردن نکات گفته شده در بالا بهتر است تصمیم بگیرید که علاوه بر سایت برای انتشار محتوای تولید شده از چه کانالی استفاده کنید. کانال‌های زیادی برای انتشار تولید محتوا وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اینستاگرام، لینکدین، ایمیل و… اشاره کرد. با توجه به نوع کسب و کار خود باید مشخص کنید که انتشار محتوا در چه کانال‌هایی می‌تواند سودمند باشد.

تدوین استراتژی مناسب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به‌صورت منظم محتواهای تولیدشده را منتشر کنید.

5.برقراری ارتباط میان هویت برند و محتوا

می‌دانید که برای رسیدن به سودآوری بیشتر باید میان برند و محتوای ایجاد شده ارتباط برقرار کنید. ساخت یک هویت برای برندتان دارای اهمیت است و می‌تواند سودآوری را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. اگر به تازگی یک هویت مناسب برای برند خود ایجاد کرده‌اید، باید محتواها را در تایید آن منتشر کنید. با ایجاد محتوای مناسب در این زمینه قادر خواهید بود تا حس اعتماد مخاطبان خود را جلب کنید.

6.انتخاب کلمات کلیدی مناسب

شاید بتوان گفت که کلمات کلیدی مهم‌ترین مسئله در استراتژی محتوا نیستند؛ اما به‌عنوان یک بخش مهم و تاثیرگذار محسوب می‌شوند. در حوزه کاری‌تان باید بهترین کلمات کلیدی را پیدا کنید و بر روی آن‌ها مانور دهید. با انتخاب بهترین کلمه کلیدی قادر خواهید بود تا ببینید که مخاطبان شما بیشتر چه کلماتی را جستجو می‌کنند.

با انتخاب کلمات کلیدی مناسب می‌توانید مخاطبان هدف خود را به سمت کسب و کارتان سرازیر کنید. همچنین، با بهره‌گیری از کلمات کلیدی مناسب می‌توانید به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک کنید تا حوزه کاری‌تان را بشناسند.

7.بررسی وضعیت رقبا

در استراتژی محتوا تحلیل و آنالیز کردن رقبا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در یک محیط قابل رشد، زمانی می‌توانید خدمات و محصولات خود را به دیگران معرفی کنید که رقبا را مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی دقیق رقبا بهتر است لینک‌هایی را که در صدر گوگل هستند باز کرده و سایت‌ها را بررسی کنید. پاسخ دادن به برخی از سوالات زیر باعث می‌شود تا به جمع‌بندی مناسبی از فعالیت رقبا دست پیدا کنید:

 • چه محتواهایی تولید کرده‌اند؟
 • چه ضعف‌هایی در کسب و کارشان وجود دارد؟
 • در کدام کلمات کلیدی رتبه بهتری دارند؟
 • تمرکزشان بر روی چه دسته بندی‌هایی است؟

8.تهیه کردن پرسونای مشتری

تهیه کردن پرسونای مشتری نیز در استراتژی محتوا دارای اهمیت است. با شناخت مخاطبان خود، به‌ویژه تعیین کردن اهداف، علایق و نیازهای آنان می‌توانید به‌آسانی پرسونای مشتریان را تهیه کنید. داشتن پرسونا به کسب و کارتان کمک خواهد کرد تا بتوانید اهداف مشتریان را شناسایی کرده و در جهت رفع نیازهای آنان قدم بردارید.

9.ساخت قیف بازاریابی

اکنون که اطلاعات لازم برای داشتن استراتژی تولید محتوا را کسب کردید، بهتر است یک مسیر هموار را برای پیشرفت انتخاب کنید. ساخت قیف بازاریابی به کسب و کارتان کمک خواهد کرد تا مشتریان هدف خود را به سمت خرید بیشتر سوق دهید. در بحث ساخت قیف بازاریابی چندین مرحله وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

آگاهی به مشتریان

بالاترین سطح قیف، بخش آگاهی به مشتریان است. در بالاترین سطح قیف باید به دنبال آگاهی بخشیدن به مشتریان خود باشید. در این مرحله دادن اطلاعات عمومی لازم در مورد کسب و کارتان بسیار سودمند است.

محرک مخاطبان

افرادی که وارد این سطح می‌شوند باید با انتخاب بهترین استراتژی محتوا تحریک شوند. زمانی که مخاطبان یک احساس نیاز را در خود حس کنند، به دنبال رفع آن می‌روند که این موضوع می‌تواند مشتریان را وارد مراحل بعدی کند.

جستجو کردن

در این مرحله مخاطب تمایل دارد تا با جستجو کردن در مورد خدمات و محصولات‌تان، اطلاعات بیشتری کسب کند. در این مرحله ارائه محتوا آموزشی که جنبه مختلف کسب و کارتان را شرح دهد دارای اهمیت است. ارائه اطلاعات شفاف در این مرحله باعث می‌شود تا مشتریان با اختیار خودشان تصمیم‌گیری کنند.

توجه به نیاز

مخاطبان پس از وارد شدن به این سطح از قیف، نیاز خود را شناسایی کرده و به دنبال خرید هستند. ارائه اطلاعات مناسب در این سطح باعث می‌شود تا مخاطبان از میان برندهای مختلف بتوانند خرید خود را نهایی کنند.

خرید محصول و خدمات

مخاطبان در این سطح خرید خود را انجام می‌دهند. کسب و کارها باید بدانند که در این مرحله باید درباره شیوه استفاده از محصول و خدمات، اطلاعات مفیدی را در اختیار مشتریان قرار دهند.

نگهداری مشتری

خرید پایان کار نیست؛ چرا که ارائه خدمات پس از فروش و حفظ مشتریان دارای اهمیت است. زمانی که به مشتریان خود اهمیت دهید، می‌توانید آن‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید.

سخن پایانی درباره استراتژی محتوا

تاثیر داشتن استراتژی محتوا بر هیچ کسب و کاری پوشیده نیست. برای رسیدن به موفقیت در دنیای پررقابت امروزی، داشتن برنامه‌ریزی منظم دارای اهمیت است. در این مقاله در مورد استراتژی تولید محتوا و مراحل آن صحبت کردیم. شاید در ابتدای کار تدوین یک تقویم محتوایی سخت و دشوار باشد؛ اما به مرور زمان می‌توانید با عمل کردن به تقویم محتوایی به موفقیت‌های بیشتر دست پیدا کنید. در صورتی که در زمینه سئو و بازاریابی اطلاعات کمی دارید، بهتر است برای موفقیت در اجرای استراتژی تولید محتوا از یک متخصصان تیم آواز مارکتینگ کمک بگیرید.

استراتژی محتوا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *