آواز مارکتینگ

مارکتینگ اتومیشن و اهمیت آن

مارکتینگ اتومیشن

مارکتینگ اتومیشن یک نر‌م‌افزار کاربردی برای خودکار کردن فعالیت‌های بازاریابی است. امروزه استفاده از نرم‌افزارهای هوشمند باعث کاهش خطای انسانی می‌شود. بسیاری از کسب و کارهای بزرگ برای این که بتوانند هزینه نیروی انسانی خود را کاهش دهند و کارهای بازاریابی را به بهترین شکل انجام دهند، نیاز به استفاده از نرم‌ افزار هوشمند دارند.

فعالیت در شبکه‌ اجتماعی، سرویس‌های ارسال خودکار ایمیل، پیامک و… از جمله مواردی هستند که اگر به‌شکل خودکار انجام شوند، می‌توانند اثربخشی زیادی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد اتوماسیون بازاریابی مطالب جالب توجهی را با شما به اشتراک بگذاریم. همراه ما باشید.

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد، اتوماسیون بازاریابی یک نرم‌افزار کاربردی و هوشمند است که می‌تواند فعالیت‌های بازاریابی را به‌صورت خودکار انجام دهد. با وجود چنین سیستمی، شرکت‌های امروزی دیگر برای ارسال پیام، ایمیل یا کمپین نیاز به فشردن دکمه ارسال ندارند و به‌صورت سیستمی و خودکار می‌توانند پیام‌های خود را در قالب‌های مختلف ارسال کنند.

به‌عنوان مثال، زمانی که یک مشتری در سیستم شما ثبت‌نام می‌کند، پیام خوشامدگویی به‌صورت خودکار و به‌شکل شخصی‌سازی‌شده برای او ارسال می‌شود. مارکتینگ اتومیشن برای یادآوری، اطلاع‌رسانی در مورد آپدیت‌ها، معرفی محصول و… کاربردی است. این امر باعث می‌شود تا نیروی کار بتواند زمان بیشتری را برای تجزیه و تحلیل فعالیت‌های خود داشته باشد.

اهمیت استفاده از مارکتینگ اتومیشن

استفاده صحیح از این سیستم می‌تواند برای کسب و کارها نتایج درخشانی را به دنبال داشته باشد. بهترین تیم‌های بازاریابی برای اجرای کمپین‌های خود از Automating Marketing استفاده می‌کنند. در ادامه، به اهمیت استفاده از اتوماسیون بازاریابی می‌پردازیم:

  • بهره‌گیری صحیح از ابزارهای موجود باعث می‌شود تا شرکت‌ها فعالیت خود را به‌شکل خلاقانه و بهینه انجام دهند. ترکیب کردن ابزارهای بازاریابی باعث افزایش آگاهی مدیران شرکت‌ها در بحث فروش خواهد شد. همچنین، به‌کارگیری اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود تا توانایی شرکت برای مدیریت مشتریان خود به حداکثر برسد.
  • بازاریابان با استفاده از مارکتینگ اتومیشن می‌توانند کیفیت لید‌ را بسنجند و آن‌ها را به سمت خرید بیشتر سوق دهند که این امر به نوبه خود باعث افزایش درآمد بیشتر خواهد شد.
  • بهره‌گیری از ابزار های بازاریابی به نوعی باعث افزایش بازگشت سرمایه شرکت‌ها خواهد شد. بازاریابان با اتوماسیون بازاریابی می‌توانند کمپین‌های مورد نظر را مشخص کرده و مشتریان را به سمت خرید بیشتر سوق دهند.
  • بهره‌گیری از سیستم بازاریابی به نوبه خود باعث افزایش قدرت صاحبان کسب و کارها برای شخصی‌سازی خرید مشتریان خواهد شد.

ابزارهای مارکتینگ اتومیشن

زمانی که بخواهید شیوه اتوماسیون بازاریابی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید، باید ابتدا اهداف خود را مشخص کنید. با کمک ابزارهای این سیستم قادر خواهید بود تا عملکرد متفاوتی را از خود نشان دهید. بهره‌گیری از ابزارهای متنوع اتوماسیون بازاریابی به کسب و کارتان کمک خواهد کرد تا به اهداف در نظر گرفته شده نزدیک شوید. از مهم‌ترین ابزار های اتوماسیون بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معرفی انواع بازاریابی و اهمیت استراتژی بازاریابی

1.ایمیل اتومیشن

زمانی که بخواهید به‌صورت مکرر برای اعضای وب‌سایت خود ایمیل ارسال کنید، می‌توانید قابلیت ایمیل اتومیشن را مدنظر قرار دهید. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود تا در کمترین زمان ممکن وظایف تکراری را اجرا کنید.

2.مسیر مشتری

به‌صورت خودکار می‌توانید با تعیین یک مسیر، مشتریان را به تعامل بیشتر با کسب و کارتان وادار کنید. اگر مشتریان به مراحل خاصی برسند، می‌توانید از ترکیب ایمیل اتومیشن و مسیر مشتری برای ایجاد ارتباط عمیق با آن‌ها استفاده کنید. داشتن طرح و نقشه مشخص به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید ابزار مسیر مشتری را به شکل بهینه ترسیم کنید.

3.زمان‌بندی کردن

یکی دیگر از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن، زمان‌بندی کردن پست‌های شبکه اجتماعی است. برای این که بتوانید در ساعات‌ مشخص، ایمیل، پست و پیامک‌های خود را ارسال کنید، نیاز به استفاده از ابزار زمان‌بندی خواهید داشت.

4.ریتارگتینگ

ایمیل‌ ریتارگتینگ به عنوان یک روش ساده اما کارآمد برای یادآوری مشتریان شناخته می‌شود که به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بتوانند مسیر خرید خود را به‌آسانی تکمیل کنند. شاید جالب باشد بدانید که مشتریان در مرحله اول خرید خود را نهایی نمی‌کنند. بنابراین، بهتر است در زمان‌های مختلف مسیر خرید را به آن‌ها از طریق ایمیل ریتارگتینگ یادآوری کنید.

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

5.بهینه‌سازی و توصیه‌ها

به کمک این ابزار در مارکتینگ اتومیشن می‌توانید ایمیل‌های ارسال شده به مشتریان خود را از لحاظ زمان مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. بهینه کردن محتوا ارسال شده در بسیاری از موارد باعث افزایش تاثیرگذاری پیام‌تان خواهد شد.

تولید محتوا چیست و معرفی انواع تولید محتوا

6.ایمیل مارکتینگ

ایمیل اتومیشن یکی از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توان ایمیل‌های خودکار را تنظیم و در زمان مشخص برای مشتریان ارسال کرد. استفاده از این ابزار می‌تواند فعالیت‌های انسانی را تا حدود زیادی کاهش دهد که این امر باعث کاهش هزینه نیروی کار خواهد شد. زمانی که تحلیل‌های مشتریان را به‌درستی انجام داده‌ باشید، با بهره‌گیری از مارکتینگ اتومیشن می‌توانید بر اساس سلیقه مشتریان خود، علایق آن‌ها و اولویت‌ خریدشان ایمیل‌های مرتبط را ارسال کنید.

مزایای استفاده از ایمیل اتومیشن بسیار زیاد است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با ایمیل اتومیشن می‌توانید به‌راحتی برای مشتریان خود، تجربه کاربری شخصی‌سازی‌شده را فراهم کنید. طبق آمارهای به دست آمده ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده توسط مخاطبان بیشتر مورد بررسی قرار گرفته و اثربخشی بالاتری دارد. 91 درصد مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند تا ایمیل‌های دریافتی‌شان به‌صورت شخصی‌سازی‌شده باشد.
  • ایمیل اتومیشن می‌تواند نرخ بازگشت مشتری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. مدیران بازاریابی می‌دانند که بهره‌گیری صحیح از مارکتینگ اتومیشن تا چه اندازه می‌تواند بر روی کسب و کار آن‌ها مؤثر باشد. فروش محصولات جدید به مشتریان فعلی بسیار ساده‌تر از یافتن مشتریان جدید است. با کمک ایمیل اتومیشن می‌توان به‌آسانی پیام‌های تاثیرگذار را برای فروش بیشتر محصولات و خدمات به مشتریان ارسال کرد.
  • ابزارهای اتوماسیون بازاریابی مانند ایمیل اتومیشن می‌توانند به‌صورت دقیق فعالیت‌های بازاریابی را ارزیابی کنند که این امر برای صاحبان کسب و کارهای امروزی بسیار مهم است.

ایجاد استراتژی مارکتینگ اتومیشن

تفاوتی ندارد که در چه صنعتی مشغول به کار هستید؛ چرا که استفاده از مارکتینگ اتومیشن به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید فرآیند‌های بازاریابی خود را به بهترین شکل پیش ببرید. برای این که بتوانید استراتژی مناسبی برای کسب و کار خود داشته باشید کافی است به موارد گفته شده در زیر توجه کنید:

اهداف خود را مشخص کنید

مهم‌ترین کار برای افزایش اثربخشی مارکتینگ اتومیشن این است که بتوانید هدف‌های خود را مشخص کنید. تعیین کردن هدف به شما کمک خواهد کرد تا متناسب با نیاز مشتریان خود از این ابزارها استفاده کنید.

پیام خود را ایجاد کنید

مهم است که بدانید چه پیامی را قصد دارید تا به مخاطبان خود ارسال کنید. آیا می‌خواهید برای تمام مخاطبان خود پیام یادآور ارسال کنید یا قصد تشکر از خریداران را دارید؟ هر کدام از موارد گفته‌شده باعث می‌شود تا بتوانید به بهترین شکل پیام خود را تهیه کرده و برای مخاطبان خود ارسال کنید.

ابزار مناسب را انتخاب کنید

باید بدانید که یک ابزار مارکتینگ اتومیشن نمی‌تواند تمام فعالیت‌های اتوماسیون را به شکل هدفمند برای‌تان انجام دهد. بهتر است با تعیین کردن هدف و نگارش پیام مناسب، از بهترین ابزار برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود استفاده کنید.

تمرکز بر روی شخصی‌سازی تبلیغات

با اتوماتیک کردن فعالیت‌های بازاریابی می‌توانید به‌آسانی مشتریان مورد نظر خود را تحت تاثیر قرار داده و تعامل آنان را بیشتر کنید. استفاده از اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود تا بتوانید زمان بیشتری به شخصی‌ سازی تبلیغات خود اختصاص دهید. ابزار های مارکتینگ اتومیشن به‌عنوان ابزارهای ارزشمندی شناخته می‌شوند که می‌توانند اطلاعات مناسبی درباره مشتریان در اختیار شما قرار دهند.

بهره‌گیری صحیح از این ابزارها باعث رشد کسب و کارتان خواهد شد. طبق آمارهای به دست آمده از سایت فوربس، 71 درصد مشتریان تجربه خرید غیرشخصی را نمی‌پسندند و از مسیر تکراری خسته می‌شوند. در واقع، این امر نشان می‌دهد که شخصی‌سازی پیام می‌تواند مسیر خرید را به مشتریان نشان دهد.

آیا کسب و کار شما به مارکتینگ اتومیشن نیاز دارد؟

یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از مدیران کسب و کارهای بزرگ ایجاد می‌شود این است که آیا کسب و کارشان نیاز به اتوماسیون بازاریابی دارد یا خیر. با توجه به نشانه‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد می‌توانید در مورد استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن برای کسب و کار خود تصمیم‌گیری کنید:

جذب مشتریان جدید

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از اهداف اصلی استفاده از اتوماسیون بازاریابی، جذب مشتریان جدید است. با کمک این ابزارها می‌توانید مشتریان علاقه‌مند به برند خود را جذب کنید. استفاده صحیح از ابزارهای اتوماسیون به شما کمک خواهد کرد تا بتوایند مشتریان بالقوه را شناسایی کرده و آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنید. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای خانگی و کوچک تصور می‌کنند که نیازی به مارکتینگ اتومیشن ندارند؛ اما با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته می‌توان گفت که برای افزایش درآمد خود نیاز به فرآیندهای خودکار دارند.

ابزارهای اتوماسیون کمک می‌کنند تا کسب و کار در مسیر پیشرفت قرار بگیرند. با بهره‌گیری صحیح از این ابزارها نه‌تنها می‌توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید؛ بلکه به‌آسانی قادر خواهید بود تا علاقه‌مندی و تاریخچه خرید مشتریان خود را جستجو کرده و پیام‌های مورد نظرتان را برای آنان ارسال کنید.

کاهش هزینه بازاریابی

مدیران بازاریابی می‌دانند که برای جذب مشتریان جدید تا چه اندازه باید زمان و هزینه صرف کنند. همچنین، بسیاری از ابزارهای بازاریابی با یکدیگر ادغام نمی‌شوند که این امر می‌تواند هزینه‌های جانبی زیادی را به دنبال داشته باشد. ابزارهای اتوماسیون به مدیران کسب و کارهای تجاری کمک خواهد کرد تا بتوانند بر روی فعالیت‌های بازاریابی خود متمرکز شوند. بهره‌گیری صحیح از مارکتینگ اتومیشن می‌تواند ضمن صرفه‌جویی در زمان، باعث مدیریت هزینه‌های بازاریابی شود.

اتوماسیون بازاریابی

نکات کلیدی در هنگام استفاده از اتوماسیون بازاریابی

حال که به اهمیت استفاده از ابزارهای اتوماسیون و مارکتینگ اتومیشن پی بردید، برای این که بتوانید استفاده از این ابزارها را به‌شکل بهینه و مؤثر انجام دهید، کافی است به نکات گفته‌شده در زیر توجه داشته باشید:

1.بخش‌بندی مشتریان را در نظر بگیرید

زمانی می‌توانید به بهترین شکل از ابزار اتوماسیون استفاده کنید که مشتریان خود را بخش‌بندی کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید ایمیل‌ شخصی‌ سازی‌ شده برای مشتریان ارسال کنید. در صورتی که بخواهید ایمیل‌ها را بدون توجه به علایق و سلیقه مشتریان ارسال کنید، احتمال اسپم شدنشان بسیار بالا است. پس، بهتر است با دقت و به‌صورت خصوصی ایمیل‌ها را ارسال کنید.

2.لیست مشتریان خود را بسازید

اگر می‌خواهید از مارکتینگ اتومیشن بازدهی مناسبی دریافت کنید، کافی است لیست مشتریان خود را آماده کنید. هر چه لیست بهتری داشته باشید می‌توانید کمپین‌ های موفق‌تری را ایجاد کنید. برای ساخت لیست مشتریان بهتر است از لندینگ پیج‌ خصوصی بهره بگیرید. بدین صورت می‌توانید خدمات خود را به‌شکل هوشمندانه به مشتریان‌تان معرفی کنید.

3.تیم پشتیبانی خود را آماده کنید

به کمک تیم پشتیبانی می‌توانید به‌آسانی تعامل با مشتریان افزایش دهید. برای خریداران و دریافت‌کنندگان خدمات مهم است که در صورت لزوم بتوانند از پشتیبانی مجموعه شما بهره‌مند شوند. داشتن یک تیم پشتیبانی قوی باعث خواهد شد تا بتوانید برنامه و اهداف‌تان را به‌درستی اجرا کنید.

4.هوشمندانه تولید محتوا کنید

برای افزایش اثر بخشی کافی است محتوای خود را به‌شکل هوشمندانه تولید کنید. زمانی می‌توانید مشتریان خود را به سمت قسمت‌های پایین قیف فروش هدایت کنید که محتوای تولیدشده متناسب با نیاز آنان باشد. در صورتی که دارای یک مجموعه بزرگ هستید، استخدام کردن چند تولید کننده محتوا دارای اهمیت است و باعث افزایش اثر بخشی تبلیغات خواهد شد.

جمع‌بندی درباره مارکتینگ اتومیشن

یکی از ترندهای روز در میان کسب و کارهای موفق، استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن است. کسب و کارهای بزرگ برای خودکار کردن فرآیند marketing از ابزارهای اتوماسیون استفاده می‌کنند. به‌کارگیری صحیح این ابزارها ضمن اثربخشی مناسب باعث کاهش هزینه‌های بازاریابی خواهد شد. همچنین، وجود سیستم اتوماتیک باعث می‌شود تا نیروی کار بتواند زمان خود را به تحلیل داده‌ها اختصاص دهد.

اگر دارای کسب و کار هستید، بهتر است از ابزارهای اتوماسیون برای مدیریت بهتر مشتریان خود استفاده کنید. شناخت بهترین ابزارهای اتوماسیون ضمن افزایش تعامل میان شرکت و مخاطبان، باعث افزایش سودآوری بیشتر خواهد شد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با تیم حرفه‌ای آواز مارکتینگ در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *