آواز مارکتینگ

اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر کیست

از زمان فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی، واژه اینفلوئنسر در میان مردم رواج یافته است.اولین سوالی که به ذهن افراد متبادر می‌شود این است که واژه influencer به چه معناست و به چه کسانی گفته می‌شود؟ در یک تعریف ساده می‌توان گفت که اینفلوئنسر شخصی است که فارغ از رویدادهای مختلف می‌تواند بر روی افراد تاثیرگذار باشد.

به‌صورت کلی، این اشخاص در فضای مجازی شناخته‌‌شده‌تر از فضای واقعی هستند. influencer خود به چند دسته مختلف تقسیم شده که با توجه به تعداد‌ فالوورهایی که دارند مشخص می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد اینفلوئنسرها مطالب جالب توجهی را با شما در میان بگذاریم. در ادامه همراه ما باشید.

 اینفلوئنسر یا Influencer کیست؟

آنچه در میان مردم جا افتاده، این است که افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی مختلف که دارای دنبال‌کننده‌های زیادی هستند، به‌عنوان اینفلوئنسر شناخته می‌شوند. در این میان، برخی از افراد با تولید محتوای باکیفیت سعی می‌کنند تا تاثیرگذاری خود را بر روی مخاطبان به شکل قابل توجهی افزایش دهند. influencer در لغت به معنای تاثیرگذار است.

اشخاصی که می‌توانند در فضای مجازی بر روی تصمیم‌های دیگران اثرگذار باشند، به‌عنوان اینفلوئنسر شناخته می‌شوند. این تاثیرگذاری می‌تواند به‌منظور خرید کالا یا استفاده از خدمات مختلف باشد. influencer را از منظرهای مختلف می‌توان دسته‌بندی کرد. به‌عنوان مثال، تقسیم‌بندی این اشخاص از طریق تعداد دنبال‌کنندگان امکان‌پذیر است. influencer‌ها بر اساس نوع محتوایی که تولید می‌کنند نیز قابل دسته‌بندی هستند.

بلاگر های شبکه‌ اجتماعی، محتواسازان ویدیو، پادکسترهای وبلاگ و… هر کدام به نوعی اینفلوئنسر هستند که می‌توانند رهبری یک عده خاص را بر عهده داشته باشند.

انواع اینفلوئنسر

اینفلوئنسر ها بر اساس نوع محتوایی که تولید می‌کنند به چند دسته تقسیم می‌شوند:

1. بلاگرها

بلاگر ها افرادی هستند که در مورد موضوعات مشخص، تولید محتوا انجام می‌دهند. به‌صورت معمول، می‌توان گفت که رابطه بلاگرها با فالوورهای‌شان بسیار صمیمی است و اثربخشی زیادی بر روی دنبال‌کنندگان خود دارند. بلاگرها خود نیز به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بلاگر سفر، بلاگر سبک زندگی، فشن بلاگر، بیوتی بلاگر و… اشاره کرد. در ایران بلاگرهای معروف زیادی وجود دارد که دنبال‌کنندگان میلیونی دارند.

2. سلبریتی‌ها

به اشخاص معروفی که در جامعه و فضای مجازی حضور دارند سلبریتی گفته می‌شود. اگر از نظر علمی بخواهیم تعریف دقیق‌تری از سلبریتی ارائه دهیم باید بگوییم که سلبریتی‌ها، شخصیت‌هایی هستند که در یک زمینه یا رشته مانند ورزش، دانش، هنر و… افتخاراتی کسب کرده‌اند.

3. متخصصان

در بحث اینفلوئنسر که در فضای مجازی شناخته شده هستند، متخصصان از طریق تخصص خود توانسته‌اند مورد توجه بسیاری از افراد قرار بگیرند. این افراد بر حسب تخصص خود تولید محتوا انجام می‌دهند.

4. میکرو اینفلوئنسر influencer

کسانی که در فضای مجازی دارای 100 تا 500 هزار دنبال‌کننده هستند، در لیست میکرو اینفلوئنسر‌ قرار می‌گیرند. این افراد معمولا سعی می‌کنند علایق شخصی خود را در فضای کسب و کارشان ترکیب کنند. اینفلوئنسرها می‌توانند به صورت حرفه‌ای بر روی یک مجموعه از افراد تاثیرگذار باشند. این اشخاص با ارتباط وسیع و داشتن ذهن پویا، قادرند تا موضوعات مهم را به مسائل ترند روز تبدیل کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست

5. ماکرو اینفلوئنسر influencer

افرادی که در فضای مجازی بیش از 500 فالوور واقعی دارند، در دسته ماکرو اینفلوئنسر influencer قرار می‌گیرند. این افراد به دلیل اینکه جامعه بزرگی از مخاطبان را در اختیار دارند، می‌توانند به‌شکل بهینه‌تری بر روی مخاطبان خود تاثیر بگذارند.

آشنایی با انواع اینفلوئنسر در شبکه های اجتماعی

آیا اینفوئنسر شدن سخت است؟

در این روزها شبکه‌ های اجتماعی جایگاه ویژه‌ای در میان مردم کسب کرده‌اند. بسیاری از افراد مشهور و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند و در این بستر به شکل قابل‌قبولی کسب درآمد می‌کنند. در حال حاضر، influencer جزو کارهایی است که برای بسیاری از مردم جذابیت پیدا کرده است. شرایط کاری این گونه اشخاص دشوار است که در ادامه به برخی از چالش‌های influencer شدن اشاره خواهیم داشت

 نداشتن ساعت کاری مشخص

برخلاف کارمندان که در یک ساعت مشخص به اداره رفته و در یک ساعت مشخص به خانه باز می‌گردند، اینفلوئنسر زمان مشخصی برای فعالیت خود ندارند. Influencer شخصی است که علاوه بر انجام دادن کارهای روزانه خود باید بتواند تمام فعالیت‌های انجام شده را در شبکه اجتماعی به‌شکل مرتب برای مخاطبان خود ارائه دهد. تحقیق، برنامه‌ریزی، سبک‌سازی، تجزیه و تحلیل، تولید محتوا و مدیریت پیج از جمله سختی‌های کاری influencer است.

داشتن انعطاف‌پذیری بالا

شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی influencer‌ها، اجبار به یادگیری مداوم است. این گونه افراد باید همواره به دنبال یادگیری موضوعات مرتبط با حیطه تخصصی خود باشند. مطالب آموخته را تجزیه و تحلیل کنند و شیوه ارتباط صحیح با مردم را یاد بگیرند. از آنجایی که اینفلوئنسر با مردم سرو کار دارند، باید قدرت انعطاف‌پذیری بالایی در برخورد با شخصیت‌های مختلف داشته باشند.

افرادی که علاقه‌مند به influencer شدن هستند باید بتوانند با خوشرویی با مردم برخورد کنند و در صورت نیاز، انعطاف‌پذیری بالایی در کارهای خود داشته باشند.

داشتن شخصیت منحصربه‌فرد

Influencer از طریق نوشتن، تولید محتوای تصویری و ویدیویی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کند. راز موفقیت در این شغل، داشتن شخصیت منحصربه‌فرد است. در عصری که مردم بیش از هر چیزی به شفافیت اهمیت می‌دهند، شخصیت یک influencer باید منحصربه‌فرد و خاص باشد. زمانی می‌شود ارتباط میان افراد را به‌درستی شکل داد که از تظاهر دوری کرد. افرادی که می‌خواهند به‌عنوان یک اینفلوئنسر خود را معرفی کنند باید به دور از تظاهر فعالیت خود را انجام دهند.

چگونه یک اینفلوئنسر influencer موفق شویم؟

چند نکته اساسی وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها باعث می‌شود فرد بتواند به یک اینفلوئنسر موفق تبدیل شود. از مهم‌ترین نکات قابل ذکر در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشخص کردن زمینه مورد علاقه باعث می‌شود تا فرد بتواند فهرستی از مهارت‌های خود را نوشته و بر روی آن‌ها تمرکز کند.
  • Influencer باید بتواند یک موضوع مهم و کلیدی را انتخاب کرده و در مورد آن اطلاعات کافی کسب کند. برخی از افراد به این دلیل موفق نمی‌شوند که موضوع و کارهایی را که دیگران به آن پرداخته‌اند به‌صورت تکراری انجام می‌دهند.
  • اینفلوئنسر موفق باید در شبکه‌های اجتماعی‌ای که در آن دارای مهارت است فعالیت کند. حضور داشتن در تمام شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند کار را برای تاثیرگذاری و جذب مخاطب با مشکل روبرو کند.

تولید محتوا آواز مارکتینگ

  • Influencer باید با هدف اثرگذاری بر مخاطبان، پست‌های خود را به اشتراک بگذارد. در نظر گرفتن اینکه چه محتوایی در چه زمانی بر روی صفحه کاری قرار بگیرد دارای اهمیت است.
  • یک influencer موفق زمانی می‌تواند اثربخشی زیادی بر مخاطبان خود داشته باشد که محتوای پربار تولید کند. تهیه کردن متن، عکس و فیلم مناسب دارای اهمیت است.
  • داشتن پشتکار در رسیدن به موفقیت به‌عنوان یک عامل کلیدی دیگر در فعالیت اینفلوئنسر شناخته می‌شود. یک فرد موفق بعد از تولید محتوای باکیفیت باید آن را تبلیغ کند تا مخاطبان بیشتری را جذب کند.

روش‌های جذب فالوئر بیشتر در شبکه‌های اجتماعی

  • داشتن تعامل با مخاطبان از جمله رمز و رازهای موفقیت در این حوزه کاری است. یک influencer موفق باید بتواند با دنبال‌کنندگان خود و دیگر همکارانش، رابطه دوستانه برقرار کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

حال که مفهوم influencer روشن شد، بهتر است در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ نیزاطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. به فرایند جلب اعتماد مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتری واقعی، اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می‌شود. در واقع بسیاری از کسب و کارها می‌توانند تبلیغات خود را به این گونه افراد بسپارند؛ چرا که از طریق یک منبع مورد اعتماد، تبلیغات به شکل قابل توجهی انجام می‌شود که اثربخشی زیادی دارد.

شاید جالب باشد بدانید که در دنیای دیجیتال مارکتینگ، اینفلوئنسر مارکتینگ به‌عنوان یکی از ترندهای جهانی 2017 بوده است. روند رو به رشد بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها باعث شده است تا امروزه بسیاری از کسب و کارهای تجاری، تبلیغات خود را به اینفلوئنسرها واگذار کنند.

اینفلوئنسرها به دلیل تاثیرگذاری زیادی که بر روی مخاطبان دارند می‌توانند میزان جذب مخاطبان هدف را افزایش دهند. بازاریابی از طریق افراد معتمد ضمن صرفه‌جویی در هزینه بازاریابی، باعث اثربخشی بیشتر خواهد شد.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

بازاریابی تاثیرگذار در اینستاگرام

اینستاگرام به‌عنوان یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب است که به برندها این اجازه را می‌دهد تا به‌راحتی مشتریان هدف خود را پیدا کنند. برای افزایش مشتریان، کسب و کارهای تجاری می‌توانند از قدرت جذب ایفلوئنسرها استفاده کنند.

با توجه به تاثیرگذاری influencer بر روی مخاطبان و رابطه نزدیکی که با آن‌ها دارد، استفاده از این شیوه تبلیغاتی می‌تواند بسیار به‌صرفه باشد. کسب و کارهای تجاری از طریق میزان لایک، کامنت و نوع تعامل افراد با مخاطبان خود می‌توانند بهترین اینفلوئنسرها را شناسایی کنند.

در زمان تبلیغات، برندهای تجاری باید اینفلوئنسر را انتخاب کنند که در زمینه کسب و کار خود به‌عنوان یک متخصص شناخته می‌شوند. influencer انتخابی باید در تولید محتوای اینستاگرام بسیار توانمند باشد. کسب و کارها از طریق این گونه اشخاص می‌توانند به‌آسانی تبلیغات اثربخش انجام دهند.

در میان influencer‌های داخلی، افراد زیادی وجود دارند که به‌صورت حرفه‌ای بر روی تولید محتوای مرتبط با حوزه کاری خود مشغول به فعالیت هستند. این‌گونه افراد با صرف وقت زیاد و افزایش انعطاف‌پذیری زمان کاری خود سعی کرده‌اند تا مخاطبان زیادی جذب خود کنند. برندها با شناسایی دقیق این‌گونه افراد قادر خواهند بود تا مرتبط با حوزه کاری خود، بهترین انتخاب را داشته باشند.

جمع‌بندی درباره اینفلوئنسر

در دنیای امروزی بسیاری از افراد با اشتراک‌گذاری زندگی روزمره خود به دنبال کسب درآمد هستند. برخی دیگر با کسب تخصص کافی در حوزه مورد علاقه خود ترجیح می‌دهند تا به‌عنوان اینفلوئنسر شناخته شوند. در این مقاله در مورد حوزه کاری influencer‌ و مفهوم اینفلوئنسر صحبت کردیم. سختی کار اینفلوئنسرها به گونه‌ای است که افراد برای موفق شدن در این شغل باید بتوانند سختی‌ها را گام به گام پشت سر بگذارند. کسب و کارهای تجاری نیز برای داشتن تبلیغات هدفمند می‌توانند از اینفلوئنسرهای موفق کمک بگیرند و به‌واسطه موقعیت و جایگاه آن‌ها کسب و کار خود را به مخاطبان هدف بیشتری معرفی کنند. امیدواریم که با مطالعه این مقاله بتوانید در زمینه رسیدن به خواسته‌های خود موفق عمل کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت خدمات با تیم حرفه‌ای آواز مارکتینگ در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *