آواز مارکتینگ

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

محتوای جذاب

یکی از راه‌های موفقیت در هر کسب و کار اینترنتی تولید محتوای جذاب است. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که امروزه تولید محتوا نقش بسیار مهمی را در بازاریابی برعهده دارد. بنابراین، محتوای نوشته شده باید به گونه‌ای باشد که بتواند مخاطبان هدف شما را سرگرم کرده و آن‌ها را به خرید محصول یا استفاده از خدمات شما ترغیب کند.

اما اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید. ما در این مقاله قصد داریم تا راه‌های تولید یک محتوای اصولی و در عین حال جذاب را به شما بگوییم تا بتوانید ذهن مخاطب را مشغول محتوای خود کنید. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

ویژگی‌های یک محتوای جذاب

اگر در موتور جستجوی گوگل به دنبال یک مطلب می‌گردید، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند قطعا یک عنوان مناسب است. عنوان مناسب در واقع این ذهنیت را در شما به وجود می‌آورد که مطالب این عنوان محتوای جذابی است. در نتیجه؛ شما را مشتاق به خواندن آن مقاله می‌کند.

حال، اگر مطلب مورد نظر به گونه‌ای باشد که بتواند به تمام سوالات ذهنی شما به‌خوبی پاسخ دهد یا متن کپی‌شده یا مبهم نباشد، محتوای مورد قبول شما خواهد بود. بنابراین، برای دفعات بعدی نیز به این وب‌سایت مراجعه خواهید کرد تا مطالب جدید آن را بخوانید.

به‌صورت کلی، محتوا به 3 دسته محتوای متنی، محتوای تصویری و محتوای ویدئویی تقسیم می‌شود. تولید محتوای جذاب کاربر را مجذوب محتوای شما خواهد کرد. حال، اگر محتوا به‌صورت متنی باشد، کاربر تا آخر محتوا میل به خواندن دارد و اگر محتوا ویدئویی یا صوتی باشد، تمایل دارد تا فیلم را تا آخر ببیند. در نتیجه، یک محتوای خلاقانه و در عین حال جذاب باعث می‌شود تا مخاطب در وب‌سایت شما میخ‌کوب شود.

اهمیت تولید محتوای مناسب

هر کسب و کاری برای موفقیت در کار خود نیاز دارد تا محتواهای متنوعی را تولید کند. در واقع، دنیای کسب و کار بر روی تولید محتوای جذاب می‌چرخد. هرچقدر که محتوای تولیدشده جذاب و مناسب‌تر باشد، کاربران بیشتری را جذب خودش خواهد کرد. بنابراین، اگر قصد راه‌اندازی یک کسب و کار را دارید، باید برای تولید محتوای مناسب وقت زیادی را صرف کنید؛ چرا که محتوا تنها چیزی است که مخاطب می‌بیند و براساس آن تصمیم می‌گیرد.

محتوا چیست و نکات مهم برای تولید یک محتوای موفق چیست؟

از جمله اهمیت تولید محتوای مناسب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلب اعتماد مشتری

با توجه به نوع فعالیت خود باید محتوایی را تولید کنید که بتوانید اعتماد مشتری را به خود جلب کنید. برای این منظور محتوای نوشته‌شده شما باید از نظر نوشتاری از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشد و از نظر علمی و تخصصی نیز مورد اعتماد باشد. این ویژگی باعث می‌شود تا مخاطب دوباره به وب‌سایت شما مراجعه کند.

بازاریابی و فروش بدون واسطه

روش‌های جدید بازاریابی جایگزین روش‌های بازاریابی سنتی شده‌اند. صاحبان کسب و کار از هر روشی استفاده می‌کنند تا بتوانند کسب و کار خود را به مخاطبان معرفی کنند. نوشتن یک محتوای جذاب جزو ابتدایی‌ترین کارهایی است که هر بازاریاب برای فروش بیشتر باید انجام دهد. هر چقدر که محتوای نوشته‌شده جذاب باشد، بیشتر مشتری را به خود جذب می‌کند.

افزایش رتبه در گوگل

یکی از معیارهای اصلی برای تولید یک محتوای باکیفیت، رعایت اصول سئو در محتوا است. اگر در محتوای متنی خود از کلمات کلیدی مناسبی استفاده کنید، این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید در نتایج سرچ گوگل به افراد پیشنهاد شوید. حال، اگر عنوان جذابی را برای محتوای سئوشده خود انتخاب کنید، شانس انتخاب شما توسط مخاطبان افزایش پیدا می‌کند.

تکنیک‌های تولید یک محتوای خاص و جذاب

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که فکر می‌کنید تولید محتوای سرگرم‌کننده و جذاب برای همه کسب و کارها امکان‌پذیر نیست، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. اگر به فکر رشد کسب و کار خود هستید، باید بتوانید محتوای متناسب با کسب و کار خود را تولید کنید که جذاب باشد تا مخاطبان بسیار زیادی را به سمت کسب و کار خود ترغیب کنید.

بنابراین، محتوای جذاب به‌عنوان یک روش بازاریابی باعث پیشرفت در فروش شما می‌شود و کمک می‌کند تا انتظاری که از کسب و کار رشدیافته دارید، برآورده شود. در واقع محتوای باکیفیت و جذاب، محصولات و خدمات شما را به مخاطبان و کاربران به‌خوبی می‌شناساند. از جمله راهکارهای تولید یک محتوای خاص و جذاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.محتوا را به‌صورت خودمانی بنویسید

همان‌طور که برند کسب و کار شما مخصوص خود شما است، سعی کنید که محتوای کسب و کارتان را شخصی‌سازی کنید. برخی از کسب و کارها مدل نوشتاری مخصوص به خود را دارند. در واقع قلم این افراد به‌صورت خودمانی است؛ چرا که محتواهای سنگین یا محتواهایی که در آن‌ها از جملات ادبی سنگین استفاده شده‌ است دیگر جذابیت ندارند.

تولید محتوا چیست و معرفی انواع تولید محتوا

مخاطب دوست دارد تا با خواندن یک محتوا، به هر اطلاعاتی که دوست دارد، دسترسی پیدا کند. بنابراین، محتوای جذاب به گونه‌ای باید باشد که حس صمیمیت را در مخاطب ایجاد کند. استفاده از جملات غیرقابل فهم و مبهم نه‌تنها برای مخاطب جذاب نیست؛ بلکه باعث می‌شود تا دیگر به سایت شما مراجعه نکند. زیرا با محتوای سایت شما ارتباط خوبی برقرار نکرده است و نتوانسته است به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کند.

2.از عناوین جذاب استفاده کنید

اولین چیزی که در نگاه اول مخاطب را جذب محتوای شما می‌کند، نوشتن یک عنوان جذاب و خاص است. هرچقدر که عنوان محتوای شما جذاب و رمزآلود باشد، مخاطب را مشتاق به خواندن محتوا می‌کند. چرا که ممکن است در رابطه با یک موضوع محتواهای بسیار زیادی وجود داشته باشند. در این میدان رقابت، محتوایی برنده است که عنوان جذاب و مناسبی داشته باشد تا کاربر را ترغیب به خواندن محتوا کند.

به عبارت دیگر، عناوین می‌توانند تاثیر بسیار بالایی در ذهن مخاطبان خود بگذارند؛ بنابراین، از عناوینی استفاده کنید که مخاطب را جذب محتوای شما کند.

3.استفاده از تصاویر و ویدئو در محتوا

وقتی صحبت از محتوای جذاب می‌کنیم، تمامی ذهن‌ها به سمت محتوای متنی می‌رود. اما باید بگوییم که یک محتوا زمانی جذاب و خاص به نظر می‌رسد که ترکیبی از تمامی محتواها از جمله تصویر، ویدئو، متن و… باشد؛ چرا که استفاده از انواع محتواها در متن باعث می‌شود تا جذابیت محتوای شما دوچندان شود. در واقع تصاویر به نوشته‌های شما روح تازه‌ای می‌بخشند و باعث می‌شوند تا متن از حالت یکنواختی بیرون بیاید.

توجه به این نکته ضروری است که اگرچه استفاده از تصاویر می‌تواند جذابیت متن را بالا ببرد؛ اما استفاده بیش از حد از آن نیز ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و خواننده از دیدن این همه تصاویر مختلف سردرگم شود. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که در حد تعادل از متن و تصویر در محتوای خود استفاده کنید.

4.محتوای جدید را جایگزین محتوای قدیمی کنید

استفاده از محتواهای تکراری چهره خوبی برای وب‌سایت شما ندارد؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که به جای کپی کردن محتواهای قدیمی، دست به کار شوید و خودتان محتوای جذاب و به‌روز تولید کنید. همچنین، بهتر است منابع استفاده شده در محتواها، قدیمی نباشد. هرچقدر محتوای تولیدشده امروزی و علمی باشد، بر روی ذهن مخاطب تاثیر بیشتری می‌گذارد.

5.از آمار و ارقام در محتوای خود استفاده کنید

استفاده از آمار و ارقام در محتوا این ذهنیت را در مخاطب ایجاد می‌کند که اطلاعات داده شده قابل اعتماد هستند. برای این منظور، می‌توانید از تصاویر اینفوگرافیک استفاده کنید. در این روش تصویر، ارقام و اعداد با یکدیگر ترکیب شده و جذابیت خاصی به محتوای شما می‌بخشند. در واقع محتواهایی که همراه با آمار باشند، به‌عنوان محتواهای موثق شناخته می‌شوند.

6.برای مخاطبان خاص خود محتوا بنویسید

یکی از نکات بسیار مهم هنگام نوشتن محتوا، شناخت مخاطب کسب و کارتان است؛ چرا که این موضوع کمک می‌کند تا محتوای نوشته‌شده هدفمند باشد و شما را از سردرگمی برای نوشتن موضوع مناسب نجات دهد. در صورتی که مخاطبان کسب و کار خود را شناسایی کنید، می‌توانید تمام نیازهای مخاطب خود را پیدا کنید. سپس، مطابق با خواسته‌های او محتوای جذاب بنویسید.

چرا همه کسب و کار‌ها به بازاریابی محتوایی نیاز دارند؟

به‌عنوان مثال، اگر محتوای شما در مورد طراحی سایت باشد، مخاطبان این محتوا تمام برنامه‌نویسانی هستند که طراحی سایت انجام می‌دهند. اما اگر مقاله شما در رابطه با طراحی سایت با زبان پی اچ پی باشد، تنها کسانی می‌توانند از آن استفاده کنند که به این زبان علاقه‌مند هستند یا به این زبان برنامه‌نویسی می‌کنند.

7.استفاده از جملات کوتاه در محتوا

یکی از راه‌های تشویق مخاطب به خواندن محتوای شما، استفاده از جملات کوتاه تشویقی است. به‌عنوان مثال، می‌توانید جوری نوشتن محتوا را مدیریت کنید که کاربر متوجه شود که در ادامه مقاله درباره موضوع خاصی بحث شده است.

به‌عنوان مثال، اگر در رابطه با مزایای یک فروشگاه اینترنتی محتوا می‌نویسید، می‌توانید خواننده را با جملاتی مانند “”چرا به یک فروشگاه اینترنتی نیاز داریم” یا “مزایای یک فروشگاه اینترنتی برای یک کسب و کار چیست” به خواندن ادامه مقاله ترغیب کنید. چرا که این موضوع این اطمینان را در مخاطب ایجاد می‌کند که در ادامه این مطلب، یک محتوای جذاب در انتظار مخاطب است.

8.استفاده از کلمات جادویی

از کلمات و جملاتی در محتوای خود استفاده کنید که کاربر را درگیر هدف شما کند. به‌عنوان مثال، می‌توانید از شیوه‌های زیر در محتواهای خود استفاده کنید:

  • کلماتی را به کار ببرید که مشتری را به یک چالش دعوت کند.
  • کلماتی را استفاده کنید که کاربر در یک بازه زمانی خاص کاری را انجام دهد.
  • استفاده از کلماتی مانند ضمانت یا تاییدیه سازمان، حس اعتبار و امنیت را به مخاطب می‌بخشد.
  • از صفاتی مانند بهترین و بزرگ‌ترین استفاده کنید.

9.مختصر و مفید بنویسید

استفاده از جملات طولانی و مبهم در یک محتوا برای مخاطب جذاب نیستند. در نتیجه، اگر مخاطب با خواندن بخشی از محتوای شما جذب آن نشود، ممکن است از خواندن ادامه مقاله منصرف شود. حتی اگر در نیمه دوم مقاله شما، مطالب جذاب و مفیدی نوشته شده باشد، این شانس را از دست داده‌اید. چرا که کاربر تصور می‌کند تمام محتوای شما نامفهوم و گیج‌کننده است.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که برای نوشتن یک محتوای جذاب به چند پاراگراف ابتدایی مقاله توجه ویژه‌ای داشته باشید. مقدمه خوب تاثیر بسزایی بر روی ذهنیت مخاطب می‌گذارد و به خواننده انگیزه می‌دهد تا ادامه مطالب شما را بخواند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم که به‌طور مختصر و مفید تمامی آنچه را که در ادامه مقاله به آن پرداخته می‌شود با یک نوشتار جذاب برای مخاطب بیان کنید.

10.استفاده از تکنیک داستان‌سرایی

یکی از برترین تکنیک‌ها هنگام نوشتن یک محتوا، استفاده از تکنیک داستان‌سرایی است. به کمک این تکنیک می‌توانید کاربران را به خرید دعوت کنید یا یک مطلب آموزشی را در اختیار آن‌ها بگذارید. داستان‌سرایی کمک می‌کند تا ذهن مخاطب درگیر نوشته شما شود. این موضوع باعث می‌شود تا شما بتوانید به هدف نهایی خود یعنی جلب اعتماد کاربر برسید.

محتوای جذاب

11.برای مشکلات و کاستی‌ها یک راه‌حل ارائه دهید

محتوا باید به گونه‌ای نوشته شود که در آخر بتواند یا دانش مخاطبین را افزایش دهد یا اینکه مشکلات آن‌ها را حل کند؛ چرا که کاربران به خاطر مشکلات و سوالات خود به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند. در نتیجه، باید بتوانید با یک محتوای جذاب مشکل و خواسته آن‌ها را رفع کنید.

12.استفاده از طنز در محتوا

اگر موضوع محتوای شما برای مخاطب کسل‌کننده باشد، از خواندن ادامه مقاله ممکن است صرف‌نظر کند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که کمی طنز و شوخی را به محتوای خود اضافه کنید؛ چرا که این موضوع کمک می‌کند تا علاوه بر جذابیت محتوا، ذهن مخاطب دچار خستگی نشود. البته توجه به این نکته ضروری است که استفاده از طنز در مطلب باید در حد تعادل باشد؛ چرا که افراط در طنز محتوا می‌تواند نتیجه معکوس به دنبال داشته باشد.

ویدئو مارکتینگ چیست؟

13.کنجکاوی مخاطب را برانگیزید

محتوای شما باید برای مخاطب غافلگیرکننده باشد. هرچقدر که اطلاعات مقالات شما غیرمنتظره و تعجب‌آورتر باشد، مخاطب بیشتر میخکوب محتوای شما خواهد شد. در نتیجه در کنار استفاده از اطلاعات فنی و تخصصی از استدلال‌های جدید نیز بهره ببرید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به پاسخ این سوال که چگونه محتوای جذاب تولید کنیم پرداختیم. راهکارهای بسیار زیادی برای نوشتن یک محتوای جذاب وجود دارند اگر تمایل به دریافت خدمات محتوا دارید، می‌توانید با آواز مارکتینگ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *