آواز مارکتینگ

آموزش سئو محتوا

سئو محتوا

روزانه حجم زیادی از محتوا توسط سیستم مدیریت محتوای وردپرس منتشر می‌شود. بنابراین، صاحبان کسب و کارهای امروزی برای این که بتوانند محتوای خود را به‌شکل بهینه در موتور جستجو منتشر کنند، نیاز به آموزش سئو محتوا دارند. سئو کردن محتوا تنها به معنای ساخت یک صفحه برای دریافت رتبه از موتورهای جستجو نیست. کسانی که در زمینه سئو محتوا مشغول به کار هستند می‌دانند که پیدا کردن یک کلمه کلیدی مناسب و بررسی آن از منظرهای مختلف برای سئو محتوا تا چه اندازه دارای اهمیت است.

در این مقاله قصد داریم تا به آموزش سئو محتوا بپردازیم. در صورتی که می‌خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

اهمیت محتوا در سئو

روزانه از طریق سیستم مدیریت محتوای وردپرس حدود چندین هزار محتوا در موتورهای جستجو منتشر می‌شود که طبق آمارهای حدودی می‌توان گفت که 80 درصد این صفحات در گوگل ثبت و ایندکس می‌شود. سرعت بالای انتشار محتوا نشان می‌دهد که محتوای سئو شده می‌تواند تا چه اندازه دارای اهمیت باشد. اگر به‌عنوان صاحب یک کسب و کار بخواهید در هر کلمه کلیدی رتبه مناسبی در موتورهای جستجو، مانند گوگل، کسب کنید، بهتر است با اصول محتوا در سئو آشنا شوید.

برای سئو محتوا باید در انتخاب کلمه کلیدی دقت کافی را به خرج دهید. بعد از پیدا کردن کلمات مورد نظر، ایجاد یک ساختار مبتنی بر سئو برای بهینه‌سازی کلمه کلیدی دارای اهمیت است. همچنین، ساخت صفحات سئو شده به وب‌سایت کمک خواهد کرد تا رتبه قابل توجهی در موتور جستجو کسب کند.

تحقیق کلمات کلیدی

به عنوان اولین پروسه در سئو محتوا، می‌توان به تحقیق کلمات کلیدی اشاره کرد. انتخاب بهترین کلمات کلیدی متناسب با موضوع سایت به‌عنوان یک فرایند اساسی در سئوی محتوا است که می‌تواند بر روی بهینه‌سازی سایت مؤثر باشد. در واقع می‌توان گفت که این فرایند مانند پی‌ریزی ساختمان است و باعث اجرای صحیح دیگر مراحل کار خواهد شد.

کلمات کلیدی به‌عنوان عبارات مختلفی شناخته می‌شوند که کاربر در کادر جستجوی گوگل وارد می‌کند. انتخاب کلمات کلیدی در وهله اول باید به‌صورت ارزیابی‌شده انجام شود. انتخاب بهترین کلمات کلیدی باعث می‌شود تا بتوان به‌آسانی مراحل دیگر را طی کرد. برای انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری‌تان‌ بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

1. کلمات کلیدی باید ارزیابی شوند

کلمات کلیدی در سئو محتوا به چند بخش مختلف تقسیم می‌شوند. برخی از کلمات کلیدی حجم جستجوی بسیار بالایی دارند و به‌عنوان کلمات رقابتی محسوب می‌شوند. در واقع پیدا کردن چنین کلماتی می‌تواند در آینده ورودی زیادی برای سایت داشته باشد. برخی دیگر از کلمات کلیدی از لحاظ بازدیدکننده در سطح پایین‌تری قرار دارند؛ اما قدرت فروش بالایی دارند. در واقع، به بیان دیگر می‌توان گفت که این کلمات را افرادی جستجو می‌کنند که قصد خرید دارند.

بسته به اهدافی که پیش رو دارید، باید ترکیبی از کلمات کلیدی پربازدید و کم بازدید را انتخاب کرده و با هدف‌گذاری به دنبال سئو محتوا باشید.

2. استراتژی داشته باشید

برای این که بتوانید کلمات کلیدی را پیدا کنید، کافی است استراتژی مناسب داشته باشید. بهره‌گیری از ابزارهای مختلف باعث می‌شود تا بتوانید به‌شکل بهینه و در کمترین زمان ممکن، بهترین کلمات را متناسب با موضوع وب‌سایت‌تان پیدا کنید. اگر دارای سایت نوپا هستید، بهتر است ابتدا به دنبال سئو کردن کلمات کلیدی ساده باشید. داشتن استراتژی مناسب برای پیدا کردن کلمات کلیدی نیاز به تفکر، تحقیق و برنامه‌ریزی دارد.

سئو محتوا چیست؟

یافتن کلمات کلیدی

اگر بخواهید کلمات کلیدی را به‌شکل اصولی و با ترفندهای مختلف پیدا کنید، بهتر است در این بخش تا انتها همراه ما باشید. چندین ترفند برای پیدا کردن کلمات کلیدی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

1. طوفان فکری

طوفان فکری یک شیوه عالی برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط با سایت است. در این شیوه هر چیزی را که در مورد آن موضوع به فکرتان می‌رسد، یادداشت کنید. کلمات نوشته‌شده را بررسی کنید تا به واقعیت برسید. در سئو محتوا پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی دارای اهمیت است و می‌تواند تاثیر زیادی بر روی سئو سایت داشته باشد.

سئو چیست و چرا سئو سایت اهمیت زیادی دارد؟

2. استفاده از پیشنهاد‌های گوگل

در هنگام سرچ کردن در موتور جستجوی گوگل، بعد از نگارش چند حرف، گوگل پیشنهاد‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که پیشنهادات گوگل جزو پرجستجوترین کلمات هستند که رقابت زیادی بر روی آن کلمات وجود دارد. کلمات کلیدی پیشنهادشده از سوی گوگل بسیار ارزشمند هستند و بهتر است آن‌ها را در یک فایل ذخیره کنید و سپس مورد بررسی قرار دهید.

3. استفاده از جستجوهای مرتبط گوگل

برای پیدا کردن کلمات کلیدی و سئو محتوا، بهره‌گیری از قابلیت Google Searches Related پیشنهاد می‌شود. پیشنهادهای مرتبط گوگل در پایین نتایج جستجو قابل بررسی هستند. از میان پیشنهادهای داده‌شده بهتر است بر روی کلمات مرتبط با حوزه کاری خود کلیک کنید و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

4. تحلیل سایت رقبا

یکی دیگر از راه‌های یافتن کلمات کلیدی مرتبط، بررسی سایت رقبا است. گاهی با تحلیل سایت رقبا می‌توانید بهترین کلمات کلیدی را پیدا کرده و با صرفه هزینه کمتر، نسبت به بهینه‌سازی کلمات اقدام کنید. برای به دست آوردن کلمات کلیدی رقبا کافی است بخش دسته‌بندی مقالات، دسته‌بندی محصولات و پست‌های مقالات را مشاهده کنید.

5. استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول

سئو محتوا زمانی می‌تواند رتبه سایت شما را افزایش دهد که با بررسی کامل انجام شود. اگر مدتی است که دارای سایت هستید، بهتر است از ابزار سرچ کنسول گوگل استفاده کنید. این ابزار به‌عنوان دقیق‌ترین ابزار شناخته می‌شود که می‌تواند در پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی شما را یاری کند. با استفاده از این ابزار می‌توانید کلماتی را که هنوز رتبه نگرفته‌اند نیز پیدا کنید.

ساختارسازی سایت در سئو

زمانی که به دنبال سئو محتوا هستید، باید ساختار سازی سایت را به‌درستی انجام دهید. در غیر این صورت، فقط با یک مجموعه به‌هم‌ریخته از صفحات مواجه خواهید شد که بی‌نتیجه خواهد ماند. داشتن ساختار مناسب به موتورهای جستجو نظیر گوگل این امکان را می‌دهد که بتوانند صفحات سایت شما را به‌خوبی آنالیز کنند.

در یک وب‌سایت مطالب متنوع زیادی وجود دارند که با یکدیگر مرتبط هستند. این صفحات می‌توانند از صفحه مقاله، محصول، دسته‌بندی و… تشکیل شوند. تمام صفحات یک سایت باید تحت یک ساختار منظم و قابل قبول قرار داشته باشند.

ساختار ایده‌آل برای سایت

ساختار سلسله‌مراتبی یک ساختار مناسب برای اکثر سایت‌های امروزی است که در نهایت باعث سئو محتوا خواهد شد. سایت‌های بزرگ، که بر روی چندین مجموعه کار می‌کنند، می‌توانند با ایجاد زیردسته، ساختار سایت خود را منظم کنند. حالت بهینه این شیوه بدین صورت است که چندین سطح دسته‌بندی وجود داشته باشد. اولین موضوع در ساختاربندی سایت توجه کردن به موضوع اصلی است.

برای دسته‌بندی موضوعات بهتر است ابتدا موضوع اصلی سایت را پیدا کنید و سپس موضوعات فرعی را زیرمجموعه آن قرار دهید. به‌عنوان مثال، اگر یک سایت دارای مقالات، محصولات و خدمات مختلف است، برای ساختاربندی باید به 3 قسمت تبدیل شود که هر قسمت شامل زیردسته‌های مختلف است. هر کدام از زیرمجموعه‌ها نیز می‌توانند به نوبه خود دارای زیرمجموعه‌های دیگر نیز باشند. در ادامه به ساختاربندی صحیح اشاره خواهیم داشت:

· پیاده‌سازی استراتژی ساختار در لینک‌های داخلی

لینک‌ داخلی نقش زیادی در ساختار سایت دارند. بنابراین، پیاده سازی یک استراتژی مناسب در لینک‌های داخلی دارای اهمیت است. از نظر موتورهای جستجو، مانند گوگل، هر صفحه که لینک بیشتری دریافت می‌کند، از اهمیت بالاتری نسبت به سایر صفحات برخوردار است. ساختارسازی لینک داخلی به کاربران نیز کمک خواهد کرد تا به‌آسانی بتوانند محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند. گروهی از لینک‌های داخلی برای سئو محتوا داخل مقالات قرار دارند که باید به آن‌ها توجه شود. گروهی دیگر در بخش‌هایی وجود دارند که در تمام صفحات سایت تکرار می‌شوند؛ مانند منوها.

توجه کردن به صفحه اصلی، منوها، زیرمجموعه دسته‌بندی‌ها و… باعث می‌شود تا بتوانید لینک‌سازی داخلی را به بهترین شکل ساختاربندی کنید که این مورد باعث افزایش بهینه‌سازی سایت خواهد شد.

· بهینه‌سازی لینک‌های شکسته

زمانی که به دنبال ایجاد سئو محتوا هستید، علاوه بر ساختار بندی لینک‌ داخلی، باید به لینک‌های شکسته نیز توجه داشته باشید. هر چند وقت یک بار بررسی کنید که لینک‌های شکسته در وب‌سایت‌تان وجود نداشته باشد. وجود لینک‌های شکسته باعث پیمایش کاربر و ربات‌های گوگل به صفحات غیرمرتبط می‌شوند که این امر می‌تواند سئو محتوا را تحت تاثیر خود قرار دهد.

· آموزش محتوانویسی سایت

بعد از گذر از 2 مرحله بالا که شامل انتخاب کلمه کلیدی و ایجاد ساختار مبتنی بر سئو است، نوبت به محتوانویسی سایت می‌شود. محتوا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های رسیدن به موفقیت در یک وب‌سایت محسوب می‌شود.

قبل از تولید محتوا باید به بازار هدف خود توجه داشته باشید. سئو محتوا زمانی می‌تواند ارزشمند باشد که بتوانید محتوا را متناسب با نیاز کاربران هدف خود تولید کنید. برای سئو محتوا کافی است موارد زیر را در نظر بگیرید:

داستان سرایی در محتوا

1. بررسی رتبه کلمه کلیدی

در زمینه تولید محتوا با مشخص کردن رتبه کلمات کلیدی به‌راحتی می‌توانید به دنبال سئو محتوا باشید. اگر قصد دارید تا در صفحات نخست موتور جستجوگر گوگل باشید، کافی است نتایج صفحات اول و کلمات آن را مورد بررسی قرار دهید. ایده گرفتن از نوع محتوای موجود در صفحات نخست به شما کمک خواهد کرد تا برخی از اصول محتوانویسی را رعایت کنید.

تعیین کردن هدف جستجو دارای اهمیت است و به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بر حسب نیاز کاربران خود محتوای تازه‌ای تولید کنید.

2. نوع صفحه

منظور از نوع صفحه این است که صفحه سایت رقیب شما در کجای سایت قرار دارد. باید بدانید که سایت رقیب شما در صفحه محصول قرار گرفته است یا در بخش مقالات قرار دارد. همچنین، سایت رقیب می‌تواند در صفحه دسته‌بندی نیز وجود داشته باشد. آنالیز کردن این موضوع باعث می‌شود تا بتوانید سئو محتوا را به‌خوبی رعایت کنید.

گوگل سرچ کنسول

3. نوع قلم نویسنده

در نگارش محتوای سئوشده باید به دنبال نویسنده کاربلد و متخصص باشید. صفحه‌ای که قرار است در رتبه 1 گوگل قرار بگیرد، باید به گونه‌ای نگارش شود که برای کاربران جذاب باشد. جذابیت برای کاربران به معنای سپری کردن زمان زیاد بر روی آن محتوا است. نوع قلم نویسنده می‌تواند در سئو محتوا تاثیرگذار باشد.

4. تایتل صفحه

تایتل صفحه به‌عنوان بخشی است که در سئو محتوا وجود دارد و در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود. این عبارت در تگ </title><title> قرار می‌گیرد و باید از کلمات کلیدی متناسب با محتوای صفحه در آن استفاده شود.

5. سئو محتوا برای گوگل

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید محتوا، بهینه‌سازی آن است. سئو محتوا زمانی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد که بهینه سازی محتوای نگارش‌شده به‌درستی انجام شود. بهینه‌سازی محتوا می‌تواند اشکالات مقاله نگارش شده از لحاظ ساختاری، دستور زبان و غلط‌های املایی را برطرف کند. بهره‌گیری از تکنیک‌های مختلف بهینه‌سازی محتوا دارای اهمیت است و باعث افزایش رتبه محتوا در گوگل خواهد شد.

بهینه‌سازی محتوا می‌تواند شامل بهینه کردن عنوان صفحه باشد. عنوان صفحه از 2 جهت دارای اهمیت است؛ چرا که باعث اطلاع دادن موضوع کلی به گوگل خواهد شد و همچنین، برای افزایش نرخ کلیک کاربران دارای اهمیت است. بررسی چگالی کلمه کلیدی استفاده‌شده در مقاله نیز از اهمیت بالایی در سئو محتوا برخوردار است. در متن مقاله علاوه بر به‌کارگیری صحیح کلمات کلیدی، استفاده از کلمات مترادف نیز دارای اهمیت است؛ چرا که ارتباط معنایی با  key word اصلی حفظ می‌شود.

در هنگام بارگذاری مقاله در وب‌سایت، تعیین آدرس صفحه یا نامک، می‌تواند باعث اثربخشی محتوا در موتور جستجو شود. همچنین لینک‌های داخل و متن آن نیز تاثیرگذاری زیادی بر روی سئوی خواهد داشت.

جمع‌بندی درباره سئو محتوا

نحوه نگارش محتوا در سئو دارای اهمیت است و باید به آن توجه شود. امروزه محتواهای زیادی در موتورهای جستجو منتشر می‌شوند که اگر محتوای شما هم‌رده با سایر سایت‌ها باشد، به‌زودی فراموش خواهد شد. در سئو محتوا رعایت کردن نکات گفته‌شده در این مقاله باعث می‌شود تا بتوانید یک محتوای بهینه را برای موتورهای جستجو، مانند گوگل، تولید کنید. امیدواریم که با مطالعه این مقاله بتوانید محتوای سئو شده برای وب‌سایت خود منتشر کنید و با استمرار در انجام کار به بهترین نتایج دست پیدا کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *