آواز مارکتینگ

روش‌های نوشتن تیتر جذاب

نوشتن تیتر جذاب

نوشتن تیتر جذاب برای مقاله کمک می‌کند تا مخاطبان بیشتری جذب محتوای شما شوند. دلیل عمده نادیده گرفته شدن یک محتوا می‌تواند نداشتن یک تیتر جذاب باشد. تیتر شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب‌ را برای خواندن ادامه یک مطلب متقاعد کند.

بنابراین، خواندن این مقاله برای تمام نویسندگان محتوای وب، متخصصان سئو و مدیران وب‌سایت‌ها بسیار ضروری است؛ چرا که کمک می‌کند تا نرخ کلیک محتوای خود را افزایش دهند. ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید تا شما را با راه‌های نوشتن یک عنوان جذاب و خلاقانه آشنا کنیم و همچنین به تعریف محتوا چیست بپردازیم.

تیتر جذاب و اهمیت آن

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که یک مقاله باکیفیت نوشته‌ باشید اما زمانی که آن را بر روی سایت قرار می‌دهید، کلیک بسیار کمی از آن دریافت کنید. این در حالی است که ممکن است مقاله دیگر شما از لحاظ کیفیت، بسیار پایین‌تر باشد؛ اما از لحاظ رتبه نسبت به مقاله اول در جایگاه بالاتری قرار داشته باشد. با کمی دقت متوجه خواهید شد که تفاوت این دو مقاله در تیتر جذاب است.

اگر مقاله شما از عنوان معمولی برخوردار باشد، به رغم نوشتن یک محتوا جذاب و باکیفیت باز هم نمی‌تواند از پس مقالات رقیب به‌خوبی بربیاید. در چنین شرایطی، اهمیت نوشتن یک عنوان جذاب خودش را بیشتر نشان می‌دهد. در واقع، نوشتن یک عنوان جذاب به محتوای شما اعتبار می‌بخشد و باعث می‌شود تا نرخ کلیک آن افزایش پیدا کند.

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که بیشتر افراد قبل از نگاه کردن به یک محتوا ابتدا تیتر آن را می‌خوانند. برای درک بهتر اهمیت نوشتن یک عنوان جذاب به این مثال دقت کنید. زمانی که شما برای خرید لباس به بازار می‌روید، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند ویترین آن مغازه است. تمایل افراد به مغازه‌هایی که ویترین زیبایی دارند بیشتر از سایر مغازه‌ها است.

بنابراین، اگر نویسنده وب‌سایت هستید، توجه به این نکته ضروری است که کاربران محتواهایی را می‌خوانند که تیتر جذاب و وسوسه‌انگیز داشته باشند. این موضوع نیز در شبکه‌های اجتماعی و نتایج گوگل نیز وجود دارد. اگرچه در این صفحات تعداد محتواها بسیار زیاد هستند؛ اما کاربران به سراغ متن‌هایی می‌روند که تیتر آن‌ها خاص و ویژه باشد.

بنابراین، اگر در محتوای خود از تیتر ساده و معمولی استفاده کنید، کاربران به سراغ متن‌هایی با تیتر جذاب‌تر و مفیدتر می‌روند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش نرخ کلیک شود.

اصول موثر در تیترنویسی

اگر قصد نوشتن یک تیتر جذاب را دارید، باید حتما از اصول و قواعد تیترنویسی پیروی کنید؛ چرا که عدم رعایت این موارد می‌تواند کار تولید محتوا را بی‌فایده و بی‌اثر کند. رعایت کردن این اصول در نوشتن یک عنوان جذاب می‌تواند در نهایت باعث افزایش نرخ کلیک سایت شما شود.

اصل اول: به مخاطب دروغ نگویید

نوشتن یک تیتر اغراق‌آمیز با تیتر دروغ بسیار فرق دارد. قبل از تولید محتوا، توجه به این نکته ضروری است که قرار است مطلب شما بارها توسط مخاطبان خوانده شود؛ بنابراین، باید به دنبال مشتریان دائمی باشید. اگر تیتر شما به دروغ مطلبی را به مخاطب ارائه دهد، اعتماد کاربران به سایت شما کمتر خواهد شد.

پس، هنگام نوشتن یک محتوا اصل اول این است که با مخاطب خود صادق باشید تا بزرگ‌ترین سرمایه سایت خود، یعنی اعتماد مخاطب، را از دست ندهید.

11 روش برای یافتن ایده تولید محتوا

اصل دوم: القای حس سودمندی به مخاطب

بیشتر متخصصان سئو و مدیران وب‌سایت‌ها، هنگام نوشتن یک محتوا، فقط به محصولات و مقالات سایت خود فکر می‌کنند؛ اما بهتر است که ابتدا منفعت و سود مخاطب را در نظر بگیرید. بنابراین، هنگام نوشتن یک تیتر باید به این مسئله فکر کنید که مخاطب با خواندن این مقاله قرار است، چه سودی را به دست بیاورد. یکی از جذاب‌ترین عنوان‌ها برای یک مقاله این است که ابتدای تیتر خود را با عنوان “پیشنهاد ویژه” یا “پیشنهاد شگفت‌انگیز ” شروع کنید.

البته توجه به این نکته ضروری است که حتما در تولید محتوا نباید به‌طور مستقیم احساس سودمندی به کاربر خود بدهید. تنها کافی است تا با یک تیتر خلاقانه و به‌صورت غیرمستقیم این کار را انجام دهید.

به‌عنوان مثال، اگر در وب‌سایت خود قصد برگزاری یک دوره آموزشی جهت طراحی صفحه فرود را داشته باشید، می‌توانید به‌جای عنوان “آموزش ساخت صفحه فرود“، عنوان “آموزش ساخت صفحه فرود بدون کدنویسی” را جایگزین آن کنید. این تیتر به‌صورت کاملا خلاقانه و جذاب محدودیت کدنویسی را برداشته است؛ در نتیجه، طیف وسیعی از کاربران می‌توانند در این آموزش شرکت کنند.

اصل سوم: استفاده از کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی در تیترنویسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که شما باید به گوگل بگویید که مطلب شما درباره چه موضوعی است. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و مناسب کمک می‌کند تا مقاله شما در نتایج  اولیه گوگل دیده شود. این موضوع می‌تواند شانس کلیک شدن را بالا ببرد.

البته توجه به این نکته ضروری است که در تولید محتوا استفاده صحیح از کلمات کلیدی در عنوان‌ها تکنیک خاص خودش را دارد.

تولید محتوا

راهکارهای نوشتن یک تیتر جذاب ، جالب و خلاقانه

هنگام انتخاب یک تیتر برای یک محتوا باید بدانید که این عنوان را برای چه کسی می‌نویسید. همچنین، باید مشخص کنید که کاربر با کلیک کردن بر روی تیتر محتوای شما قرار است کدام نیازش برطرف شود. در نتیجه، سعی کنید که با توجه به نیاز مخاطب تیترهای جذابی برای محتوای خود بنویسید. از جمله راهکارهای نوشتن یک عنوان جذاب و خلاقانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. استفاده از عنوان‌های ساده و واضح

استفاده از تیترهای پیچیده، باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا فرد از خواندن محتوا اجتناب کند. برخی تصور می‌کنند که استفاده از عنوان‌های ساده و واضح منافاتی با تیترهای خلاقانه و جذاب دارد. اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده از تیتر خوب می‌تواند عاملی برای ارتباط با کاربر با شما باشد.

بنابراین، تیتر محتوای شما نباید به قدری پیچیده و مبهم باشد که مخاطب از خواندن مقاله صرف‌نظر کند. به‌عنوان نویسنده یک محتوا باید از تیتر جذاب استفاده کنید که در عین خاص بودن، بتواند پیام محتوای شما را به‌صورت شفاف و واضح به مخاطب ارائه دهد؛ چرا که کاربران دوست دارند بدانند در محتوای شما قرار است با چه مطالبی روبرو شوند. این موضوع بر روی نرخ کلیک و افزایش میزان بازدید از محتوای شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

به‌عنوان مثال، اگر قصد آموزش افزایش سرعت وب‌سایت را دارید، می‌توانید از عنوان “10 راهکار موثر برای افزایش سرعت سایت” استفاده کنید.

2. الهام گرفتن از نمونه تیترهای محتواهای رقیب

ایده گرفتن از تیترهای دیگران هیچ ایرادی ندارد. البته این بدین معنا نیست که شما می‌توانید عنوان‌های آن‌ها را کپی کنید؛ بلکه می‌توانید از خلاقیت دیگران برای تولید تیتر الهام بگیرید. برای این منظور، پیشنهاد می‌کنیم که تیترهای جذاب محتواها را یادداشت کنید و هنگام تیترنویسی از این الگوها ایده بگیرید تا بتوانید تیتر جذابی را برای محتوای خود بنویسید.

همچنین، می‌توانید نظر دیگران را درباره تیتر انتخابی خود بپرسید. دریافت نظر از مخاطبان به شما کمک می‌کند تا بتوانید هنگام تولید محتوا تیترهای خاص و زیبا بنویسید.

 3. استفاده از اعداد

استفاده از اعداد در عنوان‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی نرخ کلیک و افزایش فروش بگذارد؛ چون مخاطبان با تیترهای حاوی اعداد ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

بنابراین، اگر قصد دارید تا از اعداد در تیترهای خود استفاده کنید، حتما به‌صورت رقم و نه به‌صورت حروف، اعداد را  بنویسید. می‌توانید از اعداد به یکی از روش‌های خلاقانه زیر استفاده کنید تا معجزه‌ آن را در تیترنویسی ببینید:

  • اگر قصد معرفی محصول، روش و … را به مخاطب دارید، پیشنهاد می‌کنیم که تعداد را به‌صورت رقم بنویسید. به‌عنوان مثال، می‌توانید از عنوان “120 ساعت فیلم آموزشی یادگیری Net MVC به‌صورت پروژه‌محور” برای آموزش ام وی سی استفاده کنید.
  • از آمار و ارقام در تیترهای خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید عنوان بالا را به‌صورت “تخفیف 20 درصدی برای ثبت نام در دوره آموزش “Net MVC” استفاده کنید.
  • برای نوشتن تیتر جذاب حتما سال انتشار آن موضوع را در عنوان مطرح کنید تا کاربر از به‌روز بودن مطلب شما مطمئن شود. به‌عنوان مثال، می‌توانید عنوان اول را به‌صورت “آموزش رایگان Net MVC 2022” تغییر دهید. این که این آموزش مربوط به سال 2022 است، باعث می‌شود تا مخاطب تمایل زیادی به کلیک کردن بر روی این مطلب داشته باشد.

افزایش نرخ کلیک

4. افزایش حس کنجکاوی مخاطب

تیتر شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب به خواندن ادامه مطلب ترغیب شود. بنابراین، با توجه به این نکته کلیدی، باید تیتر محتوای خود را به گونه‌ای وسوسه‌انگیز بنویسید که بتوانید حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کنید. در چنین شرایطی، مخاطب برای خواندن محتوای شما لحظه‌شماری می‌کند. البته توجه به این نکته ضروری است که این تیتر در عین هیجان‌انگیز بودن باید حقیقت داشته باشد تا اعتماد کاربر از بین نرود.

برای این منظور، می‌توانید از کلماتی مانند راز، اسرار، آشکار شدن و… در تیترهای خود بهره ببرید. به‌عنوان مثال، می‌توانید از عنوان “اسرار موفقیت بهترین برنامه‌نویس‌های MVCکار در جهان ” در  تولید محتوا استفاده کنید.

5. القای حس متفاوت بودن به مخاطب با استفاده از صفت‌ها

برای جذابیت بیشتر نوشته‌ و تیتر، استفاده از صفت‌ها، یک گزینه‌ پیشنهادی مناسب است؛ چرا که این صفت‌ها می‌توانند عنوان شما را جذاب‌تر و منحصربه‌فردتر جلوه دهند. علاوه بر این، استفاده بجا و مناسب از صفات در تیترها می‌تواند باعث افزایش نرخ کلیک شوند.

برای این منظور، می‌توانید از صفت‌هایی مانند بهترین، برترین، جدیدترین، جالب‌ترین، محبوب‌ترین و حتی صفت‌های معکوس آن‌ها مانند قدیمی‌ترین، گران‌ترین و… استفاده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید برای مثال‌های بالا از عنوان “جامع‌ترین آموزش رایگان ASP.Net MVC” استفاده کنید.

6. بیان سوالات ذهنی مخاطب

می‌توانید در نوشتن تیترهای گیرا و جذاب از سوال‌های بسیار زیادی که ذهن مخاطب را درگیر کرده است، استفاده کنید. جستجوهای انجام‌شده در گوگل بیشتر مربوط به سوالات ذهنی مخاطبان هستند. بنابراین، می‌توانید در عنوان مقالات خود از همین سوالات پرتکرار مخاطب استفاده کنید. البته اولین قدم این است که شما بتوانید سوال مخاطب خود را درست حدس بزنید تا بتوانید به‌صورت یک تیتر جذاب در مقاله خود از آن استفاده کنید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید از عنوان “چگونه به یک برنامه‌نویس موفق در زمینه ASP.Net MVC تبدیل شویم” استفاده کنید. این سوال باعث می‌شود تا حس کنجکاوی مخاطب تحت تاثیر قرار بگیرد.

7. استفاده از تیتر جذاب ، ضروری و فوری

یکی از بهترین تکنیک‌ها برای نوشتن یک عنوان جذاب استفاده از کلماتی است که حس فوری بودن و ضروری بودن مطلب را به مخاطب برساند. در واقع، شما با القای این پیام که منفعت مخاطب در خطر است، این حس را به او منتقل می‌کنید که باید درباره موضوع نوشته‌شده اطلاعات داشته باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که محتوای شما باید با تیتر همخوانی داشته باشد و از گفتن دروغ به مخاطب در تیتر نیز اجتناب کنید.

به‌عنوان مثال، می‌توانید از عنوان “نکات مهمی که قبل از برنامه‌نویسی با ASP.Net MVC باید بدانید” استفاده کنید. در واقع، مخاطب با دیدن این تیتر جذاب مشتاق خواهد شد تا ادامه مقاله را بخواند.

استفاده از ابزارهای عنوان‌نویسی در محتوا

ابزارهای کاربردی بسیار زیادی وجود دارند که به شما در نوشتن یک عنوان جذاب کمک می‌کنند. برای این منظور، کافی است تا کلمه کلیدی مورد نظر خود را به این ابزارها بدهید تا به شما هزاران تیتر منحصر‌به‌فرد تحویل بدهند. البته توجه به این نکته ضروری است که این ابزارها تیترها را به زبان انگلیسی به شما می‌دهند. اما یادتان نرود که می‌توانید با ترجمه آن‌ها به فارسی برای مطالب فارسی خود از آن‌ها استفاده کنید.

از جمله این ابزارها می‌توان به ابزار Impact، ابزار HubSpot، ابزار SeoPressor، ابزار Protent، ابزار Headline Analyzer و Studio و .. اشاره کرد.

 جمع‌بندی درباره تیتر جذاب

در این مقاله در مورد روش‌های نوشتن عنوان جذاب در مقاله صحبت کردیم. استفاده از این راهکارها به شما کمک می‌کند تا بتوانید ترافیک سایت و نرخ کلیک مطالب خودتان را افزایش دهید. اگر شما هم راهکاری برای نوشتن یک تیتر خلاقانه در تولید محتوا می‌شناسید، می‌توانید نظر خودتان را زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *