آواز مارکتینگ

چرا همه کسب و کار‌ها به بازاریابی محتوایی نیاز دارند؟

بازاریابی محتوایی

اگر شما هم در فضای کسب و کار‌های اینترنتی فعالیت دارید، احتمالا اسم بازاریابی محتوایی یا Content Marketing به گوش‌تان خورده است. این نوع از بازاریابی در واقع یکی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ است که تمام کسب و کار‌ها برای موفقیت به آن احتیاج دارند. متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کار به دلیل ناآشنایی با بازاریابی محتوایی، به آن اهمیت نمی‌دهند یا از تاثیر محتوا بر بازاریابی غافل هستند. معمولا در این مدل کسب و کار‌ها، کمبود شدید محتوای مفید و کاربردی به چشم می‌خورد.

 در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر به این نوع از بازاریابی و انواع مدل‌های آن بپردازیم.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی در واقع نوعی از بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing است که از طریق تولید و به‌اشتراک‌گذاری محتوا به حفظ مشتریان قبلی و جذب مشتریان جدید کمک می‌کند. در واقع هدف این شیوه از بازاریابی، جذب و نگهداری مشتریان به ‌وسیله تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیت تغییر یا تقویت رفتار مشتری است.

همچنین، جو پولیتزی، بنیانگذار انستیتو بازاریابی محتوایی (CMI) این مفهوم را به این شکل تعریف می‌کند:

بازاریابی محتوایی به فرایندی در کسب و کار گفته می‌شود که با تولید محتوای جذاب، مفید و مجاب‌کننده باعث جذب و درگیر شدن مخاطبان کسب و کار می‌شود.محتوا شامل اخبار تحلیلی، ویدیو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور‌العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… می‌شود.

محتوا چیست و نکات مهم برای تولید یک محتوای موفق چیست؟

تاریخچه بازاریابی محتوایی

در سال ۱۸۹۵، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی، معدنی و راه‌سازی به نام جان دیر (John Deere) بیش از ۱٫۵ میلیون نسخه از مجله و دفترچه معرفی ماشین‌آلات خود را در ۴۰ کشور جهان به‌صورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار داد. در واقع هدف جان دیر از توزیع رایگان این دفترچه‌ها این بود که مخاطبان بیشتر با کسب و کار او ارتباط برقرار کرده و تبدیل به مشتریانش شوند.

پس از جان دیر، در سال ۱۹۰۰ شرکت لاستیک‌سازی میشلن (Michelin) دفترچه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای با جلد قرمز رنگ را در اختیار مشتریان خود قرار داد که به راهنمایی رانندگان برای برطرف کردن اشکالات احتمالی اتومبیل‌های خود بپردازند.

مدل‌های بازاریابی محتوایی

تفاوت بازاریابی محتوایی و تبلیغات

بازاریابی از نظر مفهومی تفاوت بسیار زیادی با تبلیغات دارد. شما در بازاریابی محتوایی به دنبال این نیستید که شخصی را تشویق به خرید کنید یا بخواهید محصول‌تان را بدون مقدمه به او معرفی کنید. در این نوع بازاریابی شما به افزایش دانش مخاطب یا کاربری که  وب‌سایت شما را می‌خواند، کمک کرده و در پایان او را به سمت محصول یا خدمت‌تان هدایت می‌کنید.

این در حالی است که در تبلیغات، به‌خصوص در شیوه سنتی، هیچ اطلاعات مفیدی در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد و کاربر با تبلیغات مختلف بمباران شده و به او شما پیشنهاد می‌شود که محصول یا خدمتی را خریداری کند. علاوه بر این، انجام تبلیغات هزینه بسیار زیادی را به همراه دارد؛ ولی هزینه لازم برای بازاریابی محتوا بسیار ناچیز است و سود بسیار بالاتری در مقایسه با تبلیغات برای شما به همراه خواهد داشت.

مزایای بازاریابی محتوایی

در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مزایای این نوع بازاریابی اشاره خواهیم کرد:

1. بهبود سئوی سایت

هیچ‌چیز به اندازه تولید محتوای خاص و مفید برای افزایش قدرت سئوی وب‌سایت شما موثر نیست. گوگل همواره تلاش می‌کند تا بهترین و باکیفیت‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهد. از این رو، هر قدر محتوای تولیدی شما باکیفیت و مرتبط با جستجو کاربران باشد، سایت شما شانس بیشتری برای کسب رتبه خواهد داشت.

سئو چیست و چرا سئو سایت اهمیت زیادی دارد؟

2. آگاه شدن از برند

یکی از مهم‌ترین اهدافی که بازاریابی محتوایی دنبال می‌کند، افزایش اطلاعات کاربران از برند است. در واقع، هدف اصلی این است که مخاطبان، محتوای ارزشمند تولیدشده را ببینند و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید با استفاده از بازاریابی محتوایی، ترافیک سایت و لینک‌های ورودی را افزایش دهید و آن‌ها را برای معرفی برند تجاری خود به کار بگیرید.

3. بهبود خدمات مشتری

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوایی که بعضی از صاحبان کسب و کار از آن غافل هستند، ارائه منابع مناسب در قالب محتوا به مشتری است. برای مثال، مطالب آموزشی سایت‌تان با نمایش محصولات و خدمات شما به خوانندگان کمک می‌کند تا بیشترین اطلاعات را در مورد آن‌ها کسب کنند.

4. تولید لید

تولید محتوای ارزشمند باعث می‌شود ترافیک بالاتری به سمت وب‌سایت شما سرازیر شده و تبدیل به لید شوند. بازاریابی محتوایی کمک می‌کند تا لیدهای ایجادشده پرورش یافته و به یک خریدار از وب‌سایت شما تبدیل شوند. سه نکته‌‌ زیر به شما کمک می‌کنند تا با تولید محتوایی هوشمندانه، سرنخ‌ها یا لید‌ها را به فروش تبدیل کنید:

  • مخاطب خود را شناسایی کنید
  • نقاط درد مخاطبان خود را بشناسید
  • راهکار ارائه کنید

5. بهبود روابط عمومی

تبلیغ کردن در تلویزیون، رادیو و… مستلزم پرداخت هزینه‌ بالاست که بسیاری از کسب و کار‌ها قادر به پرداخت آن نیستند. امروزه به لطف گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به‌راحتی یک ویدیو را روی یوتیوب یا اینستاگرام بارگذاری کنید و پیام خود را به رایگان به میلیون‌ها نفر در کره‌ زمین برسانید. در واقع امروزه برای برقراری ارتباط با مشتریان و هواداران خود به مدیر روابط عمومی نیازی ندارید.

6. هزینه کمتر

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید هزینه‌های بازاریابی محتوایی 62% کمتر از روش‌های سنتی بازاریابی بوده و امکان افزایش نرخ Conversion و بازگشت سرمایه نیز در آن بیشتر است.

مدل‌های بازاریابی محتوایی

راه‌های زیادی برای اجرای بازاریابی محتوایی وجود دارد. شما می‌توانید با دقت و برنامه‌ریزی، تلفیقی از مدل‌های بازاریابی محتوایی را برای معرفی برند و افزایش فروش محصول، به کار بگیرید. مدل‌های بازاریابی محتوایی عبارت‌اند از:

1. اینفوگرافیک و تصاویر

یکی از مهم‌ترین مدل‌های بازاریابی محتوایی ارائه اطلاعات در قالب تصاویر گرافیکی یا اینفوگرافیک‌هاست. اینفوگرافیک  (Infographic)تلفیقی از محتوای متنی و گرافیکی و از موثرترین انواع محتواست که اطلاعات را به صورت مختصر و مفید در اختیار کاربران قرار می‌دهد. معمولا توصیه می‌شود که از محتوای متنی در کنار تصاویر و اینفوگرافیک استفاده شود؛ چرا که محتوای بصری به جذابیت مقاله کمک کرده و از خستگی ذهن انسان جلوگیری می‌کند.

2. محتوای متنی

محتوای متنی یکی از مهم‌ترین مدل‌های بازاریابی محتوایی است. وبلاگ‌ها بهترین بستر‌ برای انتشار محتوای متنی هستند و کانتنت مارکترها برای ایجاد lead یا همان سرنخ از طریق این نوع محتوا آموزش‌های متنوعی را در برنامه خود قرار می‌دهند. در اختیار قرار دادن اطلاعاتی که دستیابی به آن‌ها شاید برای مخاطب کمی سخت باشد، بهترین راهی است که می‌توانید در او اعتماد ایجاد کنید. فراموش نکنید که این اعتماد در سطح اعتماد به مطالب بلاگ نمی‌ماند و نام شما را نیز در ذهن مخاطب حفظ می‌کند.

3. محتوای صوتی

محتوا‌های صوتی نظیر پادکست‌ها نیز یکی از بهترین مدل‌های بازاریابی محتوایی هستند که این روز‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. بسیاری از کسب و کار‌ها امروزه از پادکست به‌عنوان یکی از کانال‌های کانتنت مارکتینگ خود استفاده می‌کنند. مزیت محتواهای صوتی این است که در هرجایی می‌توان آن‌ها را اجرا کرد و از محتوای آن استفاده کرد.

4. محتوای ویدیویی

یکی از بهترین مدل‌های بازاریابی محتوایی تولید محتوای ویدیویی است. امروزه ظهور شبکه‌هایی مانند آپارات و یوتیوب باعث شده که افراد اقدام به تولید محتوای ویدیویی در این بستر‌ها کنند. ثابت شده که بازاریابی محتوایی که بر اساس محتوای ویدیویی تولید می‌شود، تأثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. در این باره می‌توانید محتوای خود را به‌صورت زیرنویس، لوگو یا آرم در ویدیو نمایش دهید تا بازدیدکننده علاوه بر ویدیو، محتوای تبلیغاتی شما را نیز مشاهده کند.

5. شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین مدل‌های بازاریابی محتوایی است. امروزه کانتنت مارکتینگ از طریق شبکه‌های اجتماعی به یک پشتیبان قدرتمند برای کسب و کار‌ها تبدیل شده است. پلتفرم‌های زیادی نظیر اینستاگرام، لینکدین، یوتیوب، تلگرام و… برای اجرای این روش بازاریابی وجود دارند. این پلتفرم‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید محتوا‌های متنی، تصویری و ویدیویی تولید کنید و آن‌ها را با مخاطبان‌تان به اشتراک بگذارید.

برای مثال، اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از زیرشاخه‌های تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی است که طی آن محتوایی توسط کانتنت مارکترها برای اینفلوئنسرها تولید می‌شود تا پیام برند را به مخاطبان انتقال دهد و آن ها را برای انجام کارهایی مانند خرید، دانلود، ثبت نام و… تشویق کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

مراحل اجرای بازاریابی محتوایی

حالا که با اهمیت بازاریابی محتوایی و ابزار آن آشنا شدید، نوبت به آن می‌رسد که شروع به کار کنید. در ادامه در ۱۰ مرحله به شما می‌گوییم چطور می‌توانید بازاریابی محتوایی را اجرا کنید:

1. هدف‌تان از بازاریابی محتوایی را مشخص کنید

2. مخاطب هدف یا پرسونای خود را بشناسید

3. استراتژی مخصوص کانتنت مارکتینگ را بچینید

4. کانال‌هایی را که می‌خواهید در آن‌ها فعال باشید، مشخص کنید

5. یک تیم قوی برای تولید محتوا استخدام کنید

6. ایده‌پردازی کنید

7. تقویم محتوایی تدوین کنید

8. بنویسید، عکس بگیرید و ویدیو بسازید

9. محتوای‌تان را منتشر کنید و آن را ترویج دهید

10. محتوای انتشاریافته را تجزیه و تحلیل کنید.

بازار یابی محتوایی آواز مارکتینگ

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا به طور مفصل به موضوع بازاریابی محتوایی، مزایا، مدل‌ها و مراحل انجام آن بپردازیم. احتمالا شما هم پس از خواندن این مطلب دیگر شک و تردیدی درباره اهمیت کانتنت مارکتینگ در توسعه کسب و کار‌ها ندارید؛ چون اکنون می‌دانید بازاریابی محتوایی به سوالات مخاطبان شما پاسخ می‌دهد و به شما در ایجاد اعتماد، توسعه روابط، بهبود نرخ تبدیل و ایجاد سرنخ کمک می‌کند.

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای دریافت خدمات تولید محتوا، با آژانس آواز مارکتینگ از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *