آواز مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش

یکی از جدیدترین روش‌ها در بازاریابی آنلاین،افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش است که یک روش جذاب برای بازاریابی در سراسر دنیا به حساب می‌آید. این نوع بازاریابی یکی از روش‌های بازاریابی نوین است که در آن با ایجاد ارتباط بین خدمات یا محصول و کسانی که به دنبال این خدمات یا محصولات هستند، می‌توان کسب درآمد کرد.

این روش بازاریابی هم برای برندها و شرکت‌ها و هم برای صاحبان رسانه یا وب‌سایت مفید است. در ادامه همراه ما باشید تا درباره این روش بازاریابی بیشتر صحبت کنیم و به ابعاد مختلف آن بپردازیم.

مارکتینگ چیست؟

مارکتینگ یا بازاریابی، فرایند جذب افراد به محصول یا خدمات شرکت است. این امر به واسطه تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل و درک منافع مشتریان (و ذینفعان) کسب‌وکار اتفاق می‌افتد.

بازاریابی با کلیه جنبه‌های تجارت، از جمله توسعه محصول، روش‌های توزیع، فروش، تبلیغات و برندینگ مرتبط است.

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ، بازاریابی مشارکتی یا همکاری در فروش در واقع معرفی محصول افراد و شرکت‌های دیگر با هدف فروش بیشتر یا افزایش ترافیک است.

درآمد همکاران فروش

ناشرانی که در این نوع تبلیغات شرکت می‌کنند، همکاران فروش نام دارند و کمیسیون مشخصی برای به سرانجام رساندن یک اقدام از جانب مشتری دریافت می‌کنند. این کمیسیون معمولاً درصد اندکی از مبلغ فروش است؛ اما گاهی اوقات ممکن است یک مبلغ ثابت نیز به ازای هر فروش پرداخت شود.

مارکتینگ چیست و چرا بازاریابی برای کسب و کارها مهم است؟

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی

به بیان ساده‌تر، در این نوع از بازاریابی که به بازاریابی پورسانتی نیز شناخته می‌شود، پیشنهاد خرید یا معرفی محصول بر روی وب‌سایت یا وبلاگ ناشر افیلیت قرار داده می‌شود و اگر این تبلیغات منجر به فروش محصول شود، مبلغی از طرف صاحب محصول به ناشر افیلیت پرداخته می‌شود.

اعضای افیلیت مارکتینگ

در فرایند همکاری در فروش 4 عضو مهم وجود دارد که برای درک بیشتر این نوع بازاریابی، بهتر است با آن‌ها آشنا شوید:

مارکتینگ چیست

1. فروشنده یا (Merchant)

فروشنده که با عناوین فروشگاه یا برند نیز شناخته می‌‌شود، شخص یا شرکتی است که محصول را تولید کرده است و اکنون به کمک بازاریابی افیلیت قصد فروش آن را دارد و همان‌طور که در بالا گفتیم به ازای هر خرید موفق یا هر هدف دیگری به افیلیت‌ها پورسانت پرداخت می‌کند.

2. ناشر افیلیت (Affiliate Marketer)

افیلیت مارکتر، منتشرکننده یا ناشر تبلیغات می‌تواند یک شخص یا کل یک شرکت باشد. ناشر یک یا چند محصول فروشنده را معرفی می‌کند. او تلاش خواهد کرد تا مشتریان بالقوه را قانع کند که محصول را بخرند. در واقع این شخص یا شرکت وبلاگ یا وب‌سایتی دارد و با تبلیغات محصولات دیگران در آن و لینک دادن به سایت تولیدکننده اصلی محصول، مشتریان را ترغیب به خرید می‌کند.

3. مشتری یا مصرف‌کننده (Consumer)

مشتریانی که بر روی تبلیغات کلیک می‌کنند یا به عبارتی محصولات را می‌خرند و از این طریق به فروشنده سود می‌رسانند، مشتری یا مصرف‌کننده محسوب می‌شوند. آمار کاربران توسط سایت ناشر یا افیلیت ثبت شده و مشخص می‌شود چه تعداد مشتری از لینک ناشر به وب‌سایت اصلی وارد شده و خرید کرده‌اند.

4. شبکه افیلیت (Affiliate Network)

واسطه بین فروشنده و ناشر، شبکه فروش یک شرکت است. این شرکت قراردادها را تنظیم و پرداخت‌ها را کنترل و مدیریت می‌کند. شبکه افیلیت همچنین دارای یک دیتابیس از فروشنده‌ها و محصولاتی است که ناشر می‌تواند انتخاب کند که کدام‌یک را معرفی کند. در واقع می‌توان گفت این شبکه‌ها همان سرویس‌های ارائه‌دهنده تبلیغات آنلاین هستند.

انواع افیلیت مارکتینگ

با اینکه عملکرد سایت افیلیت مارکتینگ کاملا واضح و مشخص است؛ اما می‌توانید آن را به روش‌های مختلف پیاده‌سازی کنید. انواع روش‌های همکاری در فروش به شرح زیر است:

1. پرداخت به ازای هر فروش (CPS)

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین شیوه‎‌های پرداخت، پرداخت به ازای هر فروش یا Cost Per Sale است. در این روش تنها زمانی پرداخت انجام می‌‌شود که محصول یا خدمات به فروش رسیده باشد.

در پرداخت به ازای هر فروش، تبلیغ‌دهنده به دنبال این است که سایت ناشر برای او مشتری واقعی بفرستد تا فروش آن‌ها بیشتر شود. برند به‌ازای هر فروشی که به مرحله نهایی برسد، مبلغی در حدود ۴ درصد تا 10درصد از فروش را به ناشر پرداخت می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ چیست و آشنایی با انواع کانال های بازاریابی دیجیتال

2. پرداخت به ازای هر لید (CPL)

سرنخ یا به اصطلاح مشتریان بالقوه که هنوز تبدیل به مشتریان بالفعل نشده‌اند، اهمیت زیادی دارند و به آن‌ها لید (Lead) نیز گفته می‌شود. در روش Cost Per Lead ، تنها زمانی پرداخت انجام می‌‌شود که یک لید یا مشتری بالقوه جذب شود. به‌ازای هر کاربری که در سایت اصلی محصول از طریق تبلیغات ناشر وارد شود و اطلاعاتی مانند شماره تماس و ایمیل خود را ثبت کند، به ناشر مبلغی پرداخت می‌شود.

 این روش در مواردی جواب می‌دهد که امکان فروش سریع محصول وجود ندارد و برای اینکه کاربران تبدیل به مشتری شوند باید زمانی صرف برقراری ارتباط و تبلیغات شود.

3. پرداخت به ازای نمایش آگهی (CPM)

در این نوع از افیلیت مارکتینگ، پرداخت به ازای نمایش آگهی به هر 1000 نفر انجام می‌‌شود. در واقع به‌ ازای هر بار نمایش و دیدن تبلیغات توسط کاربران در سایت ناشر، درصدی به ناشر پرداخت می‌شود.

همیشه تعداد کلیک‌ها از تعداد نمایش‌های یک تبلیغ کمتر است و مزیت این روش در این است که آشنایی اولیه افراد با برند محصول در ابتدای تولید یک محصول را بالا می‌برد.

4. پرداخت به ازای کلیک (CPC)

در روش Cost Per Click پرداخت به ازای هر کلیک انجام می‌‌شود و بالاتر رفتن ترافیک به معنای افزایش درآمد است. در واقع به ‌ازای هر بار کلیک کاربر بر روی تبلیغات سایت ناشر، به او مبلغی پرداخت می‌شود.

این روش نیز مانند سعی می‌کند میزان آگاهی کاربران از برند را بسنجد، با این تفاوت که شما می‌دانید کاربران روی لینک موردنظر کلیک کرده‌اند.

5. پرداخت به ازای هر عمل (CPA)

یکی از انواع متداول افیلیت مارکتینگ، پرداخت به ازای عمل یا Cost Per Action است که نسبت به سایر روش‌ها نرخ تبدیل بیشتری دارد و دقیق‌تر است.

در این روش تنها زمانی پرداخت انجام می‌‌شود که اقدامی خاص (مثل پر کردن فرم ثبت نام، عضویت در خبرنامه، شرکت در نظرسنجی، خرید محصول، کامنت گذاشتن و…) انجام شده باشد.

6. پرداختی ثابت

در این روش تولیدکننده محصولات در ازای گذاشتن تبلیغات توسط ناشر در سایتش، مبلغ ثابتی را به ناشر پرداخت می‌کند. البته پیشنهاد می‌شود فقط سراغ این روش نروید و از انواع شیوه‌های پرداخت به صورت ترکیبی استفاده کنید.

مزایای افیلیت مارکتینگ

در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین مزایای این نوع از بازاریابی می‌پردازیم:

1. برند‌های مختلف از طریق این نوع بازاریابی می‌توانند با هر بودجه‌ای به فضای تبلیغاتی دسترسی پیدا کنند و از این طریق فروش خود را افزایش دهند.

2. شما به عنوان یک همکار فروش در سیستم افیلیت لازم نیست نگران مرحله تامین یا تولید محصول باشید و تمام هزینه‌های تولید، نگهداری، حمل و نقل و… برعهده شرکتی است که با آن همکاری می‌کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک یا چند محصول را انتخاب کنید و به معرفی و بازاریابی برای آن‌ها در کانال‌های بازاریابی مختلف مانند سایت، وبلاگ، اینستاگرام و تلگرام بپردازید.

3. افیلیت مارکتینگ به برند‌ها کمک می‌کند تا بدون پرداخت مبالغ زیاد، مخاطبان بسیاری به دست بیاورید و آن‌ها را به مشتری تبدیل کنند.

4. در این نوع از بازاریابی دیگر مشتریان مجبور نیستند برای خرید به فروشگاه‌های فیزیکی برند یا مراکز خرده‌فروشی بروند و از این طریق از فروش اینترنتی محصول یا ارائه‌ خدمات به‌صورت آنلاین مطلع می‌شوند.

5. یکی دیگر از مزایای افیلیت مارکتینگ این است که برای تبدیل شدن به یک فروشنده موفق در سیستم همکاری در فروش حتی لازم نیست از خانه خود خارج شوید. شما می‌توانید تنها با دسترسی به اینترنت و داشتن یک سایت پربازدید، مشتریان را به سوی خود جذب کنید.

قیف فروش چیست و چه کاربردی دارد؟

معایب افیلیت مارکتینگ

این سیستم مشکلات و نقاط ضعفی دارد که گاهی باعث می‌شود کسب و کارها و ناشران با چالش‌هایی روبه‌رو شوند. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین این معایب می‌پردازیم:

1. عدم تولید محصولات و ارائه خدمات توسط شما در این سیستم ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند. برای مثال ممکن است مشتریان از طریق کانال‌های بازاریابی شما تشویق به خرید محصولات و خدماتی شوند که کیفیت کافی را ندارند و این موضوع نارضایتی زیادی را از سوی آن‌ها برای شما به همراه داشته باشد.

2. یکی دیگر از معایب این نوع بازاریابی، وجود رقابت سنگین بین فروشندگان حاضر در سیستم افیلیت مارکتینگ است. برای مثال تنها در شرکت دیجی کالا 150 هزار نفر به‌عنوان فروشنده در حال فعالیت هستند.

3. یکی از معایب سیستم افیلیت مارکتینگ این است که ممکن است زمان زیادی برای پیدا کردن مشتریان صرف کنید. در واقع اگر می‌خواهید از طریق این نوع بازاریابی درآمد مناسبی داشته باشید، باید مشتریان زیادی را پیدا کنید و همان‌طور که می‌دانید، این کار اصلا راحت نیست!

بازاریابی

4. همکاران فروش ممکن است برای بالا بردن کمیسیون فروش خود از تقلب یا روش‌های غیراخلاقی نظیر اطلاعات اغراق‌آمیز و نادرست درباره‌ محصول، تخفیف، خدمات پس از فروش و… برای تبلیغات محصول و سرویس استفاده کنند.

سخن پایانی

علی‌رغم تمام معایب، افیلیت مارکتینگ یکی از روش‌های سریع افزایش فروش در سراسر دنیاست که برای تبلیغ‌دهنده (merchant) و ناشر تبلیغات منفعت دارد. در این مطلب تلاش کردیم تا به صورت مفصل به افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش و انواع آن بپردازیم. در ادامه نیز برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب این بازاریابی را برای شما برشمردیم.

شما نیز اگر نکته‌ای در این خصوص می‌دانید، حتما در قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید. برای دریافت انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ، از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت با آژانس آواز مارکتینگ در تماس باشید.

تبلیغات دیجیتال چیست و چه تفاوتی با تبلیغات سنتی دارد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *