آواز مارکتینگ

انواع تبلیغات

انواع تبلیغات

تبلیغات یکی از موثرترین شیوه‌های جذب مشتریان هدف است که بسیاری از شرکت‌‌ها برای رسیدن به سودآوری بیشتر از آن استفاده می‌کنند. فعالیتی که برای افزایش علاقه و آگاهی مشتریان به‌صورت آنلاین درباره یک خدمت یا محصول انجام شود، تبلیغات نام دارد. شناخت انواع تبلیغات و راه‌های صحیح به کارگیری آن‌ها باعث می‌شود تا شرکت‌های تجاری بتوانند مخاطبان هدف خود را شناسایی کنند.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع تبلیغات آنلاین بپردازیم. بنابراین، در صورت تمایل پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تبلیغات آنلاین

تبلیغ آنلاین یک شیوه کلیدی و موثر برای جذب مشتریان هدف است. در شیوه تبلیغ آنلاین، یک پیام ترغیب‌کننده از طرف شرکت‌ها به مخاطبین ارسال می‌شود و به این واسطه محصولات یا خدماتی معرفی می‌شوند. زمانی که این پیام در فضای اینترنت مخابره شود به آن تبلیغ آنلاین گفته می‌شود. بهره‌گیری از شیوه تبلیغات آنلاین می‌تواند مزیت‌های زیادی برای کسب و کارهای امروزی داشته باشد. تبلیغ آنلاین ارزان است و در جذب مخاطبین بیشتر قدرت بالایی دارد.

این نوع تبلیغات را به آسانی می‌توان اندازه‌گیری کرد و در نهایت شرکت‌ها می‌توانند پیام‌های آنلاین خود را شخصی‌سازی کنند. در ادامه، به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

1.قیمت کم و مخاطب بیشتر

انواع تبلیغات آنلاین به نسبت شیوه‌های تبلیغاتی سنتی بسیار به‌صرفه‌تر هستند. به‌عنوان مثال، شرکت‌ها برای اجرای تبلیغات از طریق بیلبوردهای تبلیغاتی باید در بزرگراه‌های شهرهای بزرگ، برای هر متر مربع حدود 5 میلیون تومان هزینه کنند؛ در صورتی که استفاده از کمپین تبلیغاتی باعث می‌شود تا کسب و کارهای امروزی بتوانند در هزینه نهایی خود صرفه‌جویی کنند. همچنین، تبلیغات آنلاین به دلیل این که در بستر اینترنت و در میان مخاطبان زیادی انجام می‌شود، در دیده شدن یک کسب و کار نقش موثری  دارد.

2.قابلیت اندازه‌گیری

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تبلیغات آنلاین، قابلیت اندازه‌گیری آن است. با استفاده از قابلیت اندازه‌گیری می‌توان معیارهای شاخص موفقیت و شکست را تخمین زد. شرکت‌های تجاری با این پارامتر می‌توانند میزان قوت و ضعف تبلیغات را بسنجند و بر اساس استراتژی مناسب، تبلیغات جدید را برنامه‌ریزی کنند.

3.قابلیت شخصی‌سازی

در مقایسه با تبلیغات آنلاین، انواع تبلیغات در کسب و کار به شرکت‌های تجاری این امکان را می‌دهد تا بتوانند برای مخاطبان هدف خود به‌صورت شخصی‌سازی‌شده پیام ارسال کنند. این موضوع باعث جذب بیشتر مخاطبان خواهد شد. استفاده از یک کمپین خاص باعث می‌شود تا شرکت‌های تجاری بتوانند استراتژی خود را تنظیم کنند و با شخصی‌سازی تبلیغات، جذب بیشتری داشته باشند.

کمپین دیجیتال چیست و معرفی انواع کمپین دیجیتال

انواع تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام می‌توانند مزایا و معایب زیادی داشته باشند. در این بخش می‌خواهیم به معرفی مهم‌ترین نوع تبلیغات آنلاین بپردازیم:

1.تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی یکی از انواع تبلیغات است که مصداق بارز آن در بنرها دیده می‌شود. در تبلیغات نمایشی از بنرهای ثابت و متحرک استفاده می‌شود. بنرها می‌توانند داخل سایت و اپلیکیشن‌های مختلف قرار بگیرند. به‌صورت معمول، در تبلیغات نمایشی، چندین تصویر  یا نوشته با فرمت GIF نمایش داده می‌شود. این تبلیغات به دلیل این که در دید مخاطب قرار دارد اثربخشی قابل قبولی خواهد داشت.

در این نوع تبلیغات، تبلیغ‌دهنده می‌تواند به ازای مشاهده توسط کاربران، هزینه آن را پرداخت کند.

2.تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی، که به‌عنوان یکی از انواع تبلیغات آنلاین شناخته می‌شود، شرکت‌ها به ازای تعداد کلیکی که روی بنر آن‌ها صورت می‌گیرد، هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنند. بسیاری از کمپین‌های امروزی این شیوه تبلیغاتی را اجرا می‌کنند. تبلیغات کلیکی در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار بوده است؛ اما امروزه با وجود تنوع شیوه‌های تبلیغاتی، کمتر مورد توجه کسب و کارها قرار دارد.

3.تبلیغات همسان

به دلیل این که تبلیغات نمایشی باعث ایجاد مزاحمت نسبی در بین کاربران می‌شد، تبلیغات همسان جایگزین آن شد. تبلیغات همسان به‌صورت همسان با قالب صفحه درآمده تا کاربر در هنگام استفاده از وب‌سایت بتواند بدون ایجاد مزاحمت، تبلیغات را مشاهده کرده و روی آن کلیک کند. در این شیوه تبلیغاتی، شرکت ارائه‌دهنده تبلیغ می‌تواند به ازای هر کلیک، مبلغ تبلیغ را پرداخت کند. بسیاری از خبرگزاری‌های معتبر از این شیوه برای تبلیغات استفاده می‌کنند.

4.هدف‌‌گیری مجدد

هدف‌گیری مجدد یک شیوه تبلیغاتی است که در آن شرکت‌ها، هر کاربری را که توسط تبلیغات همسان وارد سایت شده‌ است مورد هدف گیری قرار می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا تاثیرگذاری تبلیغ به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. هدف‌گیری مجدد به دلیل این که یک شیوه خاص برای تبلیغات است، آنچنان مورد استفاده شرکت‌های امروزی قرار ندارد.

5.تبلیغات متنی

در این نوع از تبلیغات شرکت‌ها مطابق با شیوه مرسوم سنتی می‌توانند پیام خود را در وب‌سایت‌های معتبر قرار دهند. تبلیغات متنی با نام رپورتاژ نیز شناخته می‌شوند. طبیعی است که در این شیوه تبلیغاتی، قیمت رپورتاژ بستگی به سایت میزبان و کیفیت آن دارد.

6.تبلیغات صوتی

تبلیغات صوتی یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغاتی است که تاثیرگذاری زیادی روی مخاطب دارد. این شیوه تبلیغاتی مانند تبلیغات رادیویی است. تبلیغات شنیداری آنلاین می‌تواند اثربخشی بیشتری نسبت به شیوه تبلیغاتی متنی داشته باشد. شرکت‌های تجاری با ایجاد پادکست‌های آموزشی، پادکست‌های سرگرم‌کننده، کتاب‌های صوتی و… می‌توانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند.

7.تبلیغات ویدیویی

در این شیوه تبلیغاتی، یک محتوای ویدیویی تهیه شده و در رسانه‌های داخلی قرار داده می‌شود. طول ویدیوی تبلیغاتی معمولا کوتاه است که با داشتن پیامی برای دعوت مشتری، می‌تواند روی مخاطب اثرگذار باشد. انتشار تبلیغات ویدیویی می‌تواند در سیستم‌های اشتراک ویدیو نظیر یوتیوب، تلویزیون‌های اینترنتی و… صورت بگیرد.

8.تبلیغات ایمیلی

یکی از انواع تبلیغات آنلاین، تبلیغات ایمیلی است که همچنان مورد توجه شرکت‌های تجاری قرار دارد. کسب و کارهای امروزی با خرید بانک ایمیلی سعی می‌کنند تا پیام خود را برای مخاطبان هدف ارسال کنند. در صورتی که شیوه تبلیغات ایمیلی به‌درستی و بدون ایجاد مزاحمت برای مخاطبان انجام شود، اثربخشی بسیار زیادی دارد. شرکت‌های تجاری برای برقراری ارتباط بیشتر با مشتریان وفادار خود سعی می‌کنند تا از تبلیغات ایمیلی استفاده کنند.

9.تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های تبلیغات آنلاین، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است. به دلیل این که بسیاری از مردم در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، این نوع از تبلیغات جایگاه خاصی در میان مخاطبان دارد. به‌کارگیری صحیح انواع تبلیغات در بحث فروش آنلاین باعث می‌شود تا کسب و کارها به‌راحتی به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند. نکته کلیدی در تبلیغات آنلاین این است که باید متناسب با فرهنگ رفتار کاربران در هر کشور اجرا شود. رعایت کردن این شیوه می‌تواند نتایج درخشانی را به دنبال داشته باشد.

انواع تبلیغات آنلاین

استراتژی مورد نیاز برای اجرای تبلیغات آنلاین

برای این که بتوانید تبلیغات آنلاین را به بهترین شکل انجام دهید، نیاز به شناخت استراتژی‌های استاندارد دارید. در این بخش به مهم‌ترین استراتژی‌های انواع تبلیغات آنلاین خواهیم پرداخت:

توجه به برندسازی

برندسازی باعث می‌شود تا بتوانید اعتماد مخاطبان خود را به‌راحتی جلب کنید. نحوه معرفی محصولات و خدمات شما به مشتریان دارای اهمیت است و باعث می‌شود تا مخاطبان بدون دغدغه و با خیال راحت از شما خریداری کنند. برای این که بتوانید برندسازی را به بهترین شکل انجام دهید، باید این موضوع را در تبلیغات آنلاین مدنظر قرار دهید.

بهینه‌سازی سایت

قبل از هر کاری بهتر است رتبه‌بندی خود را در موتورهای جستجو بهبود ببخشید. با استفاده از خدمات سئو می‌توانید سایت را تا جایی که ممکن است بهینه‌سازی کنید. با استفاده از تبلیغات آنلاین قادر خواهید بود تا ترافیک بیشتری برای سایت ایجاد کنید. با بهینه‌سازی سایت قادر خواهید بود تا محصولات خود را به شکل هدفمند به مشتریان معرفی کنید.

استفاده از بازاریابی افیلیت

یک سازمان یا شرکت برای این که بتواند محصولات خود را از طریق سازمان دیگری به فروش برساند، از استراتژی بازاریابی افیلیت استفاده می‌کند. بازاریابی افیلیت به‌عنوان یکی از انواع تبلیغات موثر شناخته می‌شود که بسیار کاربردی است. سازمان‌هایی که بازاریابی محصولات را به دست می‌گیرند، درصدی از فروش را دریافت می‌کنند.

پرفورمنس مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

جمع‌بندی

با اینکه تبلیغات آنلاین عمر زیادی ندارند؛ اما توانسته‌اند گزینه موثری برای رشد و دیده شدن کسب و کارهای تجاری باشند. به کمک انواع تبلیغات آنلاین، کسب و کارهای تجاری می‌توانند بر حسب نیاز خود مشتریان هدف‌شان را شناسایی کرده و محصولات خود را به آنان معرفی کنند.

در این مقاله در مورد شیوه‌های رسیدن به موفقیت در بازاریابی آنلاین صحبت کردیم. اگر بخواهید با صرف بودجه محدود به مشتریان وفادار دست پیدا کنید، بهتر است از میان راه‌های بیان‌شده چند شیوه را به‌صورت ترکیبی اجرا کنید.

با توجه به صحبت‌هایی که در این مقاله داشتیم، به نظر شما کدام شیوه تبلیغات می‌تواند برای کسب و کارها موثرتر باشد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *