آواز مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ

تحلیل داده‌ها در مورد اینفلوئنسر مارکتینگ نتایج جذابی را نشان می‌دهد که برای شما هم جالب هستند و ارزش خواندن را خواهند داشت. در زمانی هستیم که بسیاری از روش‌های سنتی تبلیغات به پایان عمر خودشان نزدیک می‌‌شوند و روش‌های جدید جایگزین روش‌های قدیمی می‌شوند. انجام تبلیغات با برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ در مقایسه با خیلی از راه‌های رایج تبلیغات راهی کم‌خرج و پربازده به حساب می‌آید.

در این مقاله درباره نقش پررنگ اینفلوئنسرها در تبلیغات و رونق ‌بخشیدن به کسب‌وکارها صحبت می‌کنیم. همچنین، یک سری از تعاریف را که باید بدانیم به زبان ساده مرور می‌کنیم و از بایدها و نبایدها آگاه می‌شویم.

اینفلوئنسر کیست؟

این کلمه در مورد افراد شناخته‌شده وتاثیرگذار استفاده می‌شود. اینفلوئنسرها در فضای مجازی حضور پررنگی دارند و تاثیر قدرتمندی روی مخاطبان‌شان دارند. این افراد در زمینه‌های مختلف فعال هستند و بسیاری از مخاطبان با آن‌ها آشنا هستند.

برای اینکه اینفلوئنسرها را بهتر بشناسیم آن‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم:

1- سلبریتی‌ها

 همان افراد مشهوری که همه ما خیلی از آن‌ها را می‌شناسیم سلبریتی هستند.؛ مثل فوتبالیست‌ها، بازیگران، خواننده‌ها و… . این افراد مخاطبان بسیار زیادی دارند که در مواقع زیادی دارای محبوبیتی فراتر از یک کشور هستند. هزینه همکاری با سلبریتی‌ها بالاست و در توان هر کسب‌وکاری نیست.

2- افراد متخصص و مرجع در زمینه‌های مختلف

این افراد در هر حوزه و زمینه‌ای حضور دارند و به‌عنوان کسانی که صلاحیت اظهارنظر تخصصی دارند مورد قبول مخاطبان‌شان هستند. دامنه این حوزه‌ها بسیار گسترده است؛ مثلا نقد فیلم، آشپزی، نجوم، دکوراسیون چوبی و… . مخاطبان این دسته از اینفلوئنسرها، آن‌ها را دارای دانش و تخصص کافی می‌دانند و برای نظرات آن‌ها ارزش خاصی قائل‌اند. این افراد لزوما دارای فالوورهای بسیار بالا نیستند؛ ولی روی تصمیمات فالوورهای‌شان اثر دارند. مثلا کسی که در زمینه نجوم شناخته شده است شاید فالوورهای خیلی زیادی نداشته باشد؛ اما بر روی کسانی که به نجوم علاقه‌مندند و پیگیر مطالب وی هستند تاثیرگذار است. بسته به هدفی که داریم ممکن است این فرد برای ما مناسب باشد، نه اینفلوئنسری که میلیون‌ها هوادار غیرمرتبط با هدف ما دارد.

3- بلاگرها

بلاگرها کسانی هستند که محتواهای متنوعی تولید می‌کنند. این افراد دارای طیف وسیعی از مخاطبان هستند و روی آن‌ها تاثیرگذارند.

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اکنون شناخت کافی درباره اینفلوئنسرها داریم و برای فهم بهتر کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ دو مورد را مرور می‌کنیم.

کمپین تبلیغاتی

به مجموعه کارهایی که توسط افراد متخصص با هدف تبلیغات انجام می‌شود کمپین تبلیغاتی گفته می‌شود. همه ما روزانه انواع مختلف تبلیغات را دیده‌ایم؛ تبلیغات تلویزیونی، بنرها، آگهی‌ها و …

کمپین دیجیتال مارکتینگ

وقتی کمپین تبلیغاتی ما در فضای مجازی ارائه می‌شود، ما اقدام به اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ کرده‌ایم، مثل ایمیل مارکتینگ، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و…

وقتی می‌دانیم کمپین تبلیغاتی چیست، اجرای کمپین دیجیتال یعنی چه و اینفلوئنسر کیست، درک این مسئله که کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی چه، کار سختی نیست. در این نوع کمپین، تبلیغات از طریق اینفلوئنسرها در فضای مجازی صورت می‌گیرد. یک نمونه آشنای این روش زمانی است که یک اینفلوئنسر در استوری اینستاگرام خود لینکی را قرار می‌دهد و از مخاطبانش دعوت به بازکردن لینک می‌کند.

حالا که متوجه شدیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ چیست، چند نکته مهم را برای موفقیت این کمپین بررسی می‌کنیم.

 کارهای لازم برای برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

ازکارهای لازم برای برگزرای کمپین اینفلئنسر مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب اینفلوئنسر مناسب

برای این کار باید مخاطب خود را به‌درستی بشناسیم و اینفلوئنسر اثرگذار برای مخاطب هدف‌مان را انتخاب کنیم. اگر این کار را به‌درستی انجام ندهیم، در کمپین خود شکست می‌خوریم.

مشخص کردن هدف

اهداف مختلفی می‌تواند دلیل برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ باشد و برای ما بسیار مهم است که هدف خود را به طور کاملا مشخص بدانیم. از جمله این اهداف می‌توان به این موارد اشاره کرد: آگاهی از برند، افزایش جذب مشتری، افزایش ترافیک سایت، جذب مشتریان جدید، در ‌خاطر مشتریان قبلی ماندن، افزایش تعداد فالوورها، افزایش اعتبار و …

مشخص بودن هدف گام مهمی در تعیین نوع اجرای کمپین است. مثلا برای درآمدزایی نیاز به بررسی نرخ تبدیل و نرخ کلیک اینفلوئنسر داریم و برای افزایش فالوور نیاز به بررسی نرخ تعامل داریم.

شبکه اجتماعی مناسب

برای این انتخاب باید به مواردی توجه کنیم. مثلا اینکه مخاطب هدف ما در کدام شبکه بیشتر است، یا اینکه محتوایی که داریم برای کدام شبکه اجتماعی مناسب است. باید دقت کنیم که محتوای متنی، تصویری، صوتی و… را در شبکه مناسب ارائه دهیم.

به‌طور کلی، انتخاب شبکه اجتماعی مناسب با توجه به مخاطب هدف و نوع محتوا صورت می‌گیرد.

تخمین زدن بودجه لازم

برآورد درست هزینه اجرای کمپین می‌تواند کمک خوبی در اجرای کمپین باشد. اگر در حین اجرای کمپین با موارد پیش‌بینی نشده هزینه‌ای مواجه شویم، ممکن است کمپین را از دست بدهیم.

استراتژی درست و اصلاح‌پذیر

استراتژی یاری‌گر ما در همه مراحل برگزاری کمپین است. هیچ‌وقت نباید از اهمیت استراتژی غافل شویم. ممکن است در عمل استراتژی ما نیاز به اصلاح با توجه به شرایط داشته باشد. ارزش داشتن استراتژی انعطاف‌پذیر در چنین مواقعی خود را نشان می‌دهد.

برقراری ارتباط با اینفلوئنسر

برای این کار می‌توانیم خودمان وارد ارتباط مستقیم با اینفلوئنسر شویم که از راه‌های مختلف امکان این ارتباط وجود دارد. مثلا با پیام مستقیم در دایرکت، تماس تلفنی و ارتباط ایمیلی.

علاوه بر این، می‌توانیم از مجموعه‌های معتبر مثل سایت‌های مطرح که واسطه‌ای بین ما و اینفلو‌ئنسرها هستند استفاده کنیم.

پایش و ارزیابی داده‌ها در زمان برگزاری کمپین و بعد از آن

این کار علاوه بر اینکه در زمان برگزاری کمپین به ما نزدیک شدن به اهداف‌مان را نشان می‌دهد، راهنمای کمپین‌های بعدی ما هم خواهد بود.

اشتباهات در زمان اجرای کمپین

از جمله اشتباهاتی که در زمان کمپین باید مراقب آن‌ها باشیم عبارتند از:

ملاک قرار دادن تعداد فالورها

به هیچ عنوان تعداد فالوورهای یک اینفلوئنسر ملاک مناسبی برای انتخاب نیست. ممکن است بسیاری از فالوورها اکانت‌های فیک باشند و تعداد فالوورهای واقعی کمتر از تعداد نشان داده شده باشند. در این حالت، مخاطبان کمپین کمتر از پیش‌بینی ما خواهند بود و نتیجه کمپین دور از انتظارمان.

انتخاب اینفلوئنسری غیرمرتبط

باید اینفلوئنسری را انتخاب کنیم که مرتبط با کار ما باشد. مطمئنا در بین مخاطبان چنین شخصی، مخاطبان مورد نظر ما هم وجود دارند. ممکن است اینفلوئنسری دارای فالوورهای واقعی میلیونی باشد و دیگری مثلا دارای دویست هزار مخاطب. اما مخاطبان موردنظر ما در بین فالوورهای دومین اینفلوئنسر باشند.

یک بار برگزاری کمپین با هر اینفلوئنسر

وقتی اینفلوئنسر مناسب را انتخاب کردیم، بهتر است به‌صورت پیوسته با وی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را ادامه دهیم تا در طول زمان مخاطبانش به مخاطبان ما تبدیل شوند. اثربخشی یک بار کمپین کمتر از پیوسته بودن کمپین است و با این کار بسیاری از مخاطبانش به‌هرحال به سمت ما خواهند آمد.

دیکته‌ کردن محتوای کمپین به اینفلوئنسر

همیشه به خاطر داشته باشیم که اشراف اینفلوئنسر به مخاطبانش بیشتر از ماست. بهترین راه برای رسیدن به محتوای مناسب کمپین استفاده از تجربه و خلاقیت اینفلوئنسر در کنار ایده‌های ماست. اصرار بی‌جا برای اینکه تبلیغ کاملا به انتخاب ما باشد بازخورد مناسبی در بین مخاطبان نخواهد داشت.

روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ

اولین قدم انتخاب پلتفرم مناسب است. روش برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و… دارای تفاوت است. ما در این مقاله به‌عنوان نمونه روش‌های اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را برای پنج هدف بررسی می‌کنیم.

اگر به خاطر داشته باشید در اواسط این مقاله اهمیت دانستن هدف را ذکر کردیم. حال چند روش را برای هرکدام از این اهداف مرور می‌کنیم.

افزایش ترافیک موثر

پست و استوری اسپانسری: اینفلوئنسرها در پست یا استوری برند ما را معرفی کنند

پست مهمان: مثلا با سایتی شناخته‌شده رپورتاژآگهی برویم

بلاگ پست اسپانسری: بلاگر شناخته‌شده‌ای در فضای مجازی درمورد برند ما پست یا مطلبی ارائه دهد

آگاهی از برند

تجربه استفاده از محصول: در این روش اینفلوئنسر تجربیات خود را در مورد استفاده از محصول ما به مخاطب ارائه می‌دهد.

معرفی برند: شخص مناسبی که انتخاب کرده‌ایم می‌تواند برند ما را به هوادارنش معرفی و توصیه کند.

برگزاری مسابقه: شرکت در مسابقه برای مخاطبان زیادی جذاب است. اینفلوئنسر می‌تواند تعداد قابل‌ قبولی از مخاطبانش را به سمت مسابقه ما سوق دهد.

افزایش فالوور

سفیر برند: شخصی که به‌عنوان سفیر برند انتخاب می‌شود به نوعی احساس رضایت در خود می‌رسد و بازتاب این مسئله در بین مخاطبانش هم دیده خواهد شد. بسیاری از آن‌ها فالوور برند ما هم خواهند شد.

افزایش جذب مشتری

افیلیت مارکتینگ: این کار همان مشارکت در فروش است. اینفلوئنسرها با دریافت کمیسیون مناسب اقدام به جذب مشتری برای ما می‌کنند.

افزایش اعتبار

استفاده از رویدادها: دو راه برای این روش وجود دارد. اول اینکه به صورت مستقل اقدام به برگزاری رویداد برای این افراد کنیم. راه دوم مشارکت در رویدادهای مطرح و تاثیرگذار است.

هدیه دادن: کافی است هدیه مناسبی به اینفلوئنسر بدهیم و وی در استوری از ما تشکر کند. با این کار نزد مخاطبان وی دارای اعتبار می‌شویم.

روش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ

حرف آخر درباره اینفلوئنسر مارکتینگ

در این مقاله به یکی از بهترین و موثرترین روش‌های تبلیغات در فضای مجازی پرداختیم. روش اینفلوئنسر مارکتینگ علاوه بر تاثیر بالا، دارای هزینه کمتری نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر است.

ضمن مرور تعریف‌های لازم که باید آن‌ها را بدانیم، با انواع اینفلوئنسرهای مختلف و اینفلوئنسر مارکتینگ هم آشنا شدیم. برای برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، استراتژی مناسب و بایدها و نبایدهای مارکتینگ می‌توانید از تیم آواز مارکتینگ کمک بگیرید تا نتیجه و بهره وری بالایی در کسب وکار خود تجربه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *