آواز مارکتینگ

سئو چیست و چرا سئو سایت اهمیت زیادی دارد؟

سئو چیست

اگر می‌خواهید که کسب و کار شما رتبه بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشد، باید بر روی سئو وبسایت خودتان کار کنید. اگر برای شما این سوال پیش آمده است که سئو چیست، باید بگوییم که این مفهوم برای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو به کار می‌رود. این موضوع باعث می‌شود تا بعد از مدتی میزان بازدید از سایت شما افزایش پیدا کند. اگر شما هم می‌خواهید با بهینه‌سازی سایت و مفاهیم مرتبط با آن آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

سئو چیست؟

موتورهای جستجو استانداردهای خاص خودشان را دارند. در صورتی که عملکرد سایت شما مطابق با این استانداردها باشد، باعث می‌شود تا بتوانید میزان بازدیدکنندگان سایت خودتان را افزایش دهید. بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو همان مفهوم SEO است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید بازدیدکنندگان بسیار زیادی را جذب سایت خودتان کنید و از این طریق درآمدتان را افزایش دهید.

کلمات به کار رفته در محتوای سایت، لینک‌های ورودی، عکس‌، فیلم و… می‌توانند بر روی SEO سایت تاثیرگذار باشند. به‌صورت کلی، به مجموعه فعالیت‌هایی که در وبسایت خود انجام می‌دهید تا بتوانید جایگاه بهتری در گوگل داشته باشید، سئو می‌گویند. این ویژگی کمک می‌کند تا تعداد بازدیدکنندگان سایت بیشتر شود؛ در نتیجه میزان درآمد شما افزایش پیدا می‌کند.

امروزه این مفهوم گسترش پیدا کرده است و تنها به بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو ختم نمی‌شود. بدین معنا که شما باید سایت را برای بازدیدکنندگان خود مناسب‌سازی کنید. این موضوع باعث شده است تا در سال‌های اخیر سیاست‌های گوگل یک جهت با انتظارات کاربران باشد.

درنتیجه، الگوریتم‌های جدیدی در گوگل به وجود آمده‌اند که با آنالیز رفتار کاربران، رتبه‌بندی نتایج را انجام می‌دهند. برای این منظور، گوگل با توجه به انتخاب کاربران، ممکن است جایگاه یک سایت را در صفحه نتایج خود تغییر دهد. همچنین، مدت زمان حضور یک کاربر در سایت نیز برای گوگل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نتیجه، رفتارهای کاربران می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی SEO سایت بگذارد.

بهینه‌سازی سایت

چرا SEO سایت اهمیت دارد؟

بسیاری از کاربران اینترنتی از موتورهای جستجو برای پیدا کردن صفحات مورد نظر خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین، اگر به دنبال بازدید بیشتر هستید، باید بر روی سئو سایت خود تمرکز کنید. همین موضوع باعث شده است تا اهمیت SEO نسبت به گذشته چندین برابر شود. از جمله اهمیت SEO می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش ترافیک سایت: افزایش ترافیک وبسایت از جمله دلایل اهمیت تکنیک‌های SEO است. اگر از اینستاگرام برای تبلیغ سایت خود استفاده ‌کنید یا بنرهای تبلیغاتی خود را در سایت‌های پرترافیک قرار دهید، باز هم نمی‌توانید کاربران زیادی را جذب کنید. اما اگر بتوانید تمام تلاش و کوشش خود را بر روی SEO سایت بگذارید، می‌توانید در صفحه نتایج جستجو رتبه‌ بالایی را کسب کنید.
 • اعتماد بیشتر بازدیدکنندگان: اگر کاربر با جستجوی یک مطلب به سایت شما برسد، اعتماد بیشتری به شما خواهد داشت؛ در حالی که اگر با تبلیغات از کاربران بخواهید که به سایت شما سر بزنند، ممکن است اعتماد زیادی به شما نکنند. در نتیجه، با هدایت کاربر به سایت همیشه نمی‌توانید نظر او را به خود جلب کنید؛ اما اگر کاربر با جستجو سایت شما را پیدا کند، ماندگاری او بیشتر از قبل خواهد بود.

بنابراین، اگر به دنبال دیده شدن در فضای اینترنت و افزایش رتبه در گوگل هستید، سئو می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی جذب مشتری داشته باشد. این موضوع کمک می‌کند تا گردش مالی کسب و کار شما نسبت به گذشته بیشتر شود. به این دلیل که رتبه بهتر در گوگل به معنای اعتبار شما در بین کاربران است. در نتیجه، با افزایش اعتبار، میزان درآمد شما از کسب و کار نیز بیشتر خواهد شد.

تفاوت بین SEO و تبلیغات گوگل

یکی از راه‌های نمایش لینک سایت در صفحات جستجوی گوگل، استفاده از تبلیغات گوگل یا همان Google Ads است. در چنین شرایطی، شما باید به ازای هر بار کلیک مبلغی را به گوگل پرداخت کنید. اما این راهکار همیشه به نفع شما نخواهد بود. اگر به دنبال یک راهکار اصولی هستید، بهینه‌سازی سایت را به شما پیشنهاد می‌دهیم. به‌طور کلی، تفاوت بین SEO با تبلیغات گوگل شامل موارد زیر است:

 • ترافیک رایگان در SEO: برخلاف تبلیغات گوگل در صورت افزایش رتبه با سئو نیاز به پرداخت هزینه به گوگل ندارید. به این دلیل که جایگاه شما وابسته به تعداد کلیک‌ها یا تعداد افراد بازدیدکننده از سایت شما نیست.
 • ترافیک همیشگی در SEO: یکی از ویژگی‌های خوب SEO، ترافیک دائمی و یکنواخت آن است. این در حالی است که در تبلیغات گوگل با اتمام شارژ، سایت شما در صفحه نتایج گوگل نمایش داده نخواهد شد. در نتیجه، این تغییرات ناگهانی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری شما از بین برود. این در حالی است که خدمات SEO به‌صورت دائمی هستند و ترافیک شما مستمر و همیشگی است.
 • عدم تمایل کاربران به کلیک کردن بر روی لینک‌های تبلیغاتی: لینک‌های تبلیغاتی با علامت Ad در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می‌شود. بسیاری از کاربران تمایلی به کلیک کردن بر روی این لینک‌های تبلیغاتی ندارند و معمولا آن‌ها را نادیده می‌گیرند.

انواع SEO سایت

در ادامه سئو چیست به معرفی انواع سئو می‌پردازیم. انواع سئو سایت شامل موارد زیر است:

 • سئو آن پیج (On-Page SEO) و سئو آف پیج (Off-Page SEO): سئو داخلی یا همان سئو آن پیج به مواردی مانند تولید محتوا، طراحی ساختار اطلاعاتی مناسب، افزایش سرعت سایت، ایجاد لینک‌های داخلی و… گفته می‌شود. در مقابل، سئو خارجی یا همان آف پیج مربوط به دریافت لینک از وب‌سایت‌ها می‌شود.

در سئو داخلی هدف کار کردن بر روی کیفیت سایت است. این در حالی است که در سئو خارجی بر روی تعداد و کیفیت لینک‌های خارجی کار می‌شود.

 • سئو تکنیکال: سئو تکنیکال یا همان سئو فنی شامل افزایش سرعت سایت، سازگاری سایت با وسایل هوشمند، بهینه‌سازی فایل ربات و… است. در این سئو هیچ اقدامی بر روی محتوا انجام نمی‌گیرد؛ بلکه هدف از آن بهبود و اصلاح زیرساخت‌های یک سایت است تا بتوان ایندکس شدن صفحات توسط گوگل ساده‌تر شود.
 • سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه: تکنیک‌های قانونی و سازگار با سیاست‌های گوگل به‌عنوان سئو نوع کلاه سفید شناخته می‌شود. این در حالی است که در سئو کلاه سیاه از روش‌های غیرقانونی برای افزایش رتبه سایت استفاده می‌شود. اگرچه ترفندهای سئو کلاه سیاه افزایش رتبه سایت را به دنبال دارد؛ اما ممکن است به‌طور ناگهانی رتبه شما در سایت کاهش پیدا کند و بعد از مدتی، سایت شما از نتایج گوگل حذف شود.

گام‌های لازم برای افزایش رتبه سایت در گوگل

اگر به دنبال بهبود رتبه سایت خود در گوگل هستید، انجام کارهای زیر بسیار ضروری است:

 • سازگاری با موبایل: امروزه برای انجام کارهای روزمره استفاده از موبایل گسترش پیدا کرده است. بسیاری از افراد برای انجام کارهای خود در گوگل جستجو می‌کنند. همین ویژگی باعث شده است تا گوگل برای ایندکس کردن وب‌سایت‌ها، ابتدا نسخه موبایلی یک سایت را بررسی ‌کند. برای این منظور بهتر است تا سایت شما برای صفحه‌نمایش‌های مختلف به‌صورت واکنش‌گرا عمل کند.
 • سرعت سایت: یکی از فاکتورهای مهم در سئو سرعت بارگذاری سایت است. وب‌سایت‌های کند، موجب عدم رضایت کاربر می‌شوند. در نتیجه، اگر می‌خواهید رتبه بالاتری در نتایج گوگل کسب کنید، باید سایت شما به تعاملات کاربر واکنش بسیار سریعی نشان دهد.
 • بهینه‌سازی تصاویر: استفاده از محتوای تصویری در سایت، راهی دیگر برای بهبود رتبه در گوگل است؛ چرا که تصاویر می‌توانند محتواهای سایت شما را جذاب‌تر نشان دهند. استفاده از تصاویر با فرمت مناسب، استفاده از تصاویر با حجم کم، انتخاب متن جایگزین تصویر و انتخاب نام مناسب برای تصاویر از جمله مواردی هستند که در بهینه‌سازی تصاویر در افزایش رتبه سایت تاثیرگذارند.
 • لینک‌های داخلی: وجود لینک‌های داخلی تاثیر شگفت‌انگیزی بر روی SEO سایت می‎گذارند. اگر ربات خزنده گوگل بتواند همه صفحات شما را ببیند، رتبه سایت شما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.
 • کلمات کلیدی: یکی از فاکتورهای مهم در سئو توجه به کلمات کلیدی است. شما باید از این موضوع اطلاع داشته باشید که جامعه هدف شما چه کلمه کلیدی‌ای را برای موضوع خود جستجو می‌کند.
 • بک لینک: اگر لینک سایت شما در سایت‌های دیگر باشد، این موضوع نشان‌دهنده اعتبار و ارزش سایت شما است.
 • نقشه سایت: نقشه سایت دربردارنده آدرس تمامی صفحات سایت شما است. فهرست این صفحات برای موتور جستجوی گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش‌های یادگیری SEO

اگر می‌خواهید که سایت خودتان را به نتایج اول گوگل برسانید، می‌توانید برای این کار از یک متخصص سئو کمک بگیرید یا این کار را خودتان انجام دهید. اگرچه فرایند یادگیری SEO کمی پیچیده و طولانی است؛ اما انجام خدمات SEO توسط شخص دیگر، معایب بی‌شماری برای شما به همراه خواهد داشت؛ چرا که با صرف هزینه بسیار زیاد ممکن است کار خوبی به شما ارائه ندهد.

اما انجام این کار توسط خودتان باعث گرفتن نتیجه بهتر می‌شود؛ چرا که به همه‌ اتفاقات سایت خودتان اشراف دارید. اگر شما هم قصد دارید تا در مسیر یادگیری سئو قرار بگیرید، انجام مراحل زیر به شما کمک می‌کند تا به یک سئوکار حرفه‌ای تبدیل شوید. برای این منظور کافی است تا مراحل زیر را طی کنید:

مطالعه کتاب

برای یادگیری مفاهیم اولیه و عمومی SEO، کتاب می‌تواند گزینه‌ پیشنهادی مناسب باشد. با خواندن کتاب شما می‌توانید با مفاهیم و اصطلاحات رایج در این زمینه آشنا شوید.

مشاهده ویدیوهای تخصصی

بعد از آشنایی با مفاهیم اولیه، حال می‌توانید با دیدن ویدیوهای آموزشی درک بهتری از بهینه‌سازی موتورهای جستجو داشته باشید. کتاب برای آشنایی اولیه بسیار مناسب است. اما برای عمیق‌تر شدن در این حوزه مقالات تخصصی و ویدیوهای آموزشی بسیار کمک‌کننده هستند.

شرکت در دوره‌های آموزشی

اگرچه کتاب و فیلم می‌تواند شما را با این حوزه آشنا کند؛ اما برای تکمیل اطلاعات و یادگیری تکنیک‌های کاربردی نیاز دارید تا در دوره‌های آموزشی SEO شرکت کنید تا بتوانید دانش خود را در این زمینه گسترش دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا به یک سئوکار حرفه‌ای تبدیل شوید و بتوانید از پس کارهای سئو سایت خودتان بربیایید.

تجزیه و تحلیل داده‌ها به‌صورت دوره‌ای

در ادامه سئو چیست به تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌پردازیم. اگر بتوانید وضعیت سایت خودتان را به‌صورت دوره‌ای تجزیه و تحلیل کنید، بعد از مدتی SEO سایت شما بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بررسی و آنالیز عملکرد سایت، ممکن است انرژی و وقتی که برای SEO سایت گذاشته‌اید به هدر برود. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم که از ابزارهای مناسب در این حوزه استفاده کنید. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گوگل آنالیتیکس

این ابزار توانایی شناخت مشتریان را به شما می‌دهد. به کمک گوگل آنالیتیکس می‌توانید اطلاعاتی در مورد کاربران، محدوده سنی، جنسیت، محل اقامت، علایق آن‌ها و… کسب کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب این ابزار این است که به شما کمک می‌کند تا بدانید کاربران چه قسمت‌هایی از سایت شما را دوست دارند.

به کمک ابزار گوگل آنالیتیکس و تجزیه و تحلیل سایت خود می‌توانید کاربران را به مشتریان همیشگی خود تبدیل کنید.

گوگل سرچ کنسول

برای بهبود سئو سایت استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول بسیار کارآمد است. این ابزار سایت شما را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کند. همچنین، سلامت و سازگاری آن را با سیاست‌های گوگل مشخص می‌‌کند. به کمک این ابزار می‌توانید مشکلات فنی سایت را برطرف و سازگاری سایت با موبایل، رتبه سایت و… را مشخص کنید.

بعد از استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول، ترافیک ارگانیک سایت شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

مایکروسافت کلریتی: یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای استخراج اطلاعات بازدید از سایت، مایکروسافت کلریتی است. البته این ابزار در مقایسه با گوگل آنالیتیکس امکانات بسیار کمی دارد؛ اما استفاده آسان از آن باعث شده است تا این ابزار به یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای بررسی و مشکلات سایت تبدیل شود. استفاده از این ابزار باعث می‌شود تا با بهبود تجربه کاربری، SEO سایت افزایش پیدا کند.

خدمات SEO

سخن نهایی در مورد سئو چیست

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که سئو چیست، با خواندن این مقاله به پاسخ سوال خود خواهید رسید. سئو یا بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو به شما کمک می‌کند تا بتوانید در نتایج گوگل رتبه بالاتری کسب کنید. SEO مجموعه‌ای از کارها است که با صرف زمان بسیار طولانی و تلاش فراوان به آن خواهید رسید.

اگر شما هم قصد راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی را دارید، SEO به شما کمک می‌کند تا برند شما شناخته شود. این موضوع در طولانی‌مدت باعث می‌شود تا به درآمد بالایی برسید می‌توانید از تیم مجرب آواز مارکتینگ بهره ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *