آواز مارکتینگ

آشنایی با تکنیک های بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی

یکی از جدیدترین و متفاوت‌ترین تکنیک‌ها در بازاریابی، بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ است. این شیوه خلاقانه در بازاریابی کمک می‌کند تا پیام‌های تبلیغاتی شما مانند یک ویروس، به‌صورت دهان به دهان بین مخاطبان پخش شوند. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که وایرال مارکتینگ دقیقا به چه معناست، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا به جواب سوال خود برسید.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک‌های این روش جدید در بازاریابی آشنا کنیم. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

بازاریابی ویروسی و استراتژی‌های آن

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که برای انتخاب یک فیلم سینمایی یا یک رستوران، به بخش نظرات یک سایت مراجعه کرده باشید. خواندن پیشنهادات دیگران به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری برای خرید خود داشته باشید. همچنین، اگر دوست شما از خرید یک محصول رضایت داشته باشد، شما نیز تشویق می‌شوید که اقدام به خرید آن محصول کنید. همه‌ این مثال‌ها نمونه‌هایی از وایرال مارکتینگ به شمار می‌آیند.

همان‌طور که از نام بازاریابی ویروسی مشخص است، تبلیغ محصولات و خدمات مانند یک ویروس از شخصی به شخص دیگر انتقال داده می‌شود. البته در دنیای اینترنت، این نوع بازاریابی کمی متفاوت‌تر از دنیای واقعی است. در وایرال مارکتینگ شما باید از شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و سایر تکنولوژی‌ها برای تبلیغات برند خود استفاده کنید.

فراگیر شدن اینترنت از یک طرف و وجود شبکه‌های اجتماعی از طرف دیگر باعث شده‌ است تا وایرال مارکتینگ به یک روش قدرتمند برای تبلیغ محصولات تبدیل شود. اگر شما هم می‌خواهید که محتوای‌تان به سرعت یک ویروس در میان مخاطبان انتشار پیدا کند، استفاده از تکنیک‌های زیر به شما کمک می‌کند تا در این نوع بازاریابی موفق شوید.

1. شناسایی مخاطبان

جذابیت یک محتوا به‌تنهایی در این نوع بازاریابی نمی‌تواند اثربخش باشد؛ بلکه در کنار آن نیاز است که محتوای دروغ انتقال پیدا نکند. این موضوع در بازاریابی ویروسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین، انتخاب یک کانال درست برای تبلیغات می‌تواند کمک کند تا پیغام شما به‌خوبی به دست مخاطب برسد. به‌عنوان مثال، اگر مخاطبان هدف شما خانم‌های مجرد زیر 30 سال هستند، شبکه‌ اجتماعی پینترست می‌تواند یک کانال ارتباطی مناسب برای تبلیغات کسب و کار شما باشد. به این دلیل که بیشتر کاربران این شبکه اجتماعی را خانم‌های مجرد جوان تشکیل می‌دهند.

بنابراین، اولین قدم در اجرای وایرال مارکتینگ این است که مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و بدانید که فعالیت مخاطبان شما در کدام شبکه اجتماعی بیشتر است.

2. تهیه ویدئو

یکی از راه‌های موفقیت در وایرال مارکتینگ، تهیه ویدئوی مربوط به محصولات و خدمات است. به این دلیل که ویدئو می‌تواند مخاطبان شما را درگیر تبلیغات محصولات و خدمات کسب و کار شما کند. به‌عنوان مثال، می‌توانید با تهیه ویدئوهای آموزشی و سرگرم‌کننده و انتشار آن‌ها در یوتیوب و سایر سایت‌ها به افزایش فروش محصولات و خدمات خود کمک بسیار زیادی کنید.

این سایت‌ها دارای قابلیت اشتراک‌گذاری فیلم هستند؛ در نتیجه، اگر ویدئوی تبلیغاتی شما از نظر مخاطب جالب به نظر بیاید، می‌تواند ویدئو را با سایر دوستان خود به اشتراک بگذارد. بنابراین، سعی کنید که جنبه آموزشی و سرگرمی ویدئو تبلیغاتی خود را افزایش دهید؛ چرا که از این طریق می‌توانید مخاطبان بسیار زیادی را جذب کنید.

ویدئو مارکتینگ چیست؟

3. ارائه خدمات و محصولات به‌صورت رایگان

یکی از تکنیک‌های بازاریابی ویروسی این است که محصولات و خدمات ارزشمند خود را به‌صورت رایگان در اختیار دیگران قرار دهید. در واقع کلمه رایگان به‌عنوان یکی از قدرتمندترین کلمات در دنیای بازاریابی محسوب می‌شود. بنابراین، اگر به دنبال جلب توجه مخاطبان خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم که برخی از کالاها و خدمات خود را به‌صورت رایگان عرضه کنید.

اگرچه ممکن است به‌زودی به سود مورد دلخواه خود نرسید؛ اما در درازمدت متوجه تاثیر مثبت آن بر روی کسب و کار خود خواهید شد. زمانی که کاربر با تبلیغ رایگان برخی از خدمات و محصولات شما روبرو می‌شود، توجه او را به خود جلب خواهید کرد. در نتیجه، زمانی‌ که به وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می‌کند، علاوه بر خدمات و محصولات رایگان، توجه او به سایر خدمات و محصولات شما جلب خواهد شد.

علاوه بر این، حتما مخاطب خدمات و محصولات رایگان شما را با دیگران در میان خواهد گذاشت و این تبلیغات دهان به دهان بین افراد می‌چرخد. بنابراین، به یاد داشته باشید که در بازاریابی ویروسی برای به دست آوردن سود در کسب و کار خود، باید ابتدا خرج کنید.

4. برانگیختن احساسات مخاطب

یکی از موثرترین تکنیک‌ها در وایرال مارکتینگ این است که بتوانید به‌خوبی احساسات کاربر را برانگیزید. بنابراین، برای برقراری ارتباط بهتر با احساسات مخاطب انجام یکی از روش‌های زیر بسیار موثر خواهد بود:

  • یک محتوای جذاب یا منزجرکننده تولید کنید.
  • مخاطب را خوشحال یا عصبانی کنید.
  • در وایرال مارکتینگ احساس پیام‌های شما باید به گونه‌ای باشد که مخاطب را سریعا تحت تاثیر قرار دهد.

5. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید که در کسب و کار خود به موفقیت بزرگی دست پیدا کنید، باید حتما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت گسترده‌ای داشته باشید. برای این منظور، باید اینفلوئنسر کسب و کار خود را بشناسید. سپس، می‌توانید محصولات و خدمات کسب و کار خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا برای شما تبلیغات انجام دهند. مثلا می‌توانند از تجربه استفاده از آن محصول یا خدمات با مخاطبان خود صحبت کنند.

از آنجایی که اینفلوئنسرها مخاطبان بسیار زیادی دارند، این موضوع می‌تواند به دیده شدن بهتر برند شما کمک بسیاری کند. این نوع از تبلیغات در بازاریابی ویروسی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی مخاطبان بگذارد؛ به‌خصوص اگر تبلیغ محصول یا خدمات شما توسط افراد متخصص و باتجربه انجام بگیرد، تاثیر آن بر روی مخاطبان دوچندان خواهد بود.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

6. انجام کارهای غیرمنتظره

انجام کارهای جدید و در عین حال غیرمنتظره می‌تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند. هرچقدر که سوژه تبلیغات شما جدید باشد، مخاطبان بسیار زیادی به سراغ آن خواهند آمد. اغلب کسب و کارها در تبلیغات خود، محصولات و خدمات را بزرگ و جالب نشان می‌دهند؛ اما به جای انجام این کار قدیمی، شما سعی کنید که ایده‌های جدیدی را در تبلیغات خود داشته باشید.

7. بازاریابی با استفاده از مقاله

نوشتن مقاله جزو یکی از بهترین راهکارها برای وایرال مارکتینگ است؛ چرا که هرچقدر مقاله ارزشمند و مفید باشد، به‌سرعت در میان مخاطبان پخش می‌شود. البته باید در نوشتن مقاله مهارت بالایی داشته باشید؛ چرا که اگر موضوع نوشته سرگرم‌کننده و جذاب نباشد، نمی‌تواند تاثیر خودش را برجای بگذارد. همچنین، برخی از نرم‌افزارها وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید ویدئویی را برای مقاله خود تهیه کنید.

8. افزایش اشتراک‌گذاری مطالب

یکی از ویژگی‌های خوب بازاریابی ویروسی این است که محتواها و پیام‌ها به‌راحتی دانلود می‌شوند و مخاطب می‌تواند آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارد. بنابراین، شما می‌توانید با قرار دادن قابلیت اشتراک‌گذاری پست‌ها با دیگر شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری مطالب خود را افزایش دهید. البته توجه به این نکته ضروری است که هر چقدر محتواهای شما ساده‌تر و قابل فهم‌تر نوشته شوند، کاربران تمایل بیشتری به اشتراک‌گذاری آن‌ها خواهند داشت.

وایرال مارکتینگ

9. تهیه کتاب الکترونیکی

یکی از موثرترین راهکارها در وایرال مارکتینگ استفاده از کتاب‌های الکترونیک است. برخلاف تصور بسیاری از افراد، ساخت کتاب‌ الکترونیکی بسیار ساده است و می‌تواند مخاطبان را به‌خوبی درگیر خود کند؛ به‌خصوص اگر کتاب الکترونیکی جنبه‌ آموزشی و سرگرمی زیادی داشته باشد، سرعت انتشار آن در بین مخاطبان دوچندان خواهد شد.

البته اگر مهارت نویسندگی کتاب را ندارید، جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد؛ چرا که می‌توانید از کتاب‌های دیگران برای وب‌سایت خود استفاده کنید. البته باید درصدی از فروش خود را در اختیار صاحب اصلی قرار دهید.

10. ساخت خبرنامه

در بازاریابی ویروسی ساخت خبرنامه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که خبرنامه می‌تواند به برجسته‌تر شدن برند شما در میان رقبا کمک کند. از طرف دیگر، ماهیت خبرنامه به گونه‌ای است که امکان ویروسی شدن محتوا را افزایش می‌دهد.

11. تکرار انتشار پیام

اگر شما هم فکر می‌کنید که تنها با یک بار انتشار محتوا کار شما تمام شده است، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. انتشار محدود محتوا باعث می‌شود تا خیلی زود پیام شما به فراموشی سپرده شود. تولید یک محتوای جذاب و غیرمنتظره تازه آغاز ماجراست. بعد از جلب توجه مخاطب، باید وایرال مارکتینگ را ادامه دهید؛ چرا که این موضوع می‌تواند تاثیرگذاری تبلیغات شما را بالا ببرد. در غیر این صورت، بعد از مدتی پیغام شما به فراموشی سپرده می‌شود.

12. هدیه دادن

اگر بتوانید کاری کنید که مخاطب در مورد محصول برند تجاری شما با دیگران صحبت کند، این موضوع می‌تواند بیشترین تاثیر را در بازاریابی ویروسی داشته باشد. هدیه دادن، تخفیف و جایزه جزو مواردی هستند که باعث می‌شوند تا دیگران در مورد محصول شما با دیگران صحبت کنند. بنابراین، می‌توانید با اعمال تخفیف مردم را به گفتگو درباره برند خودتان ترغیب کنید.

13. استفاده از عنوان و متن تبلیغ غیرمتعارف

تحقیقات نشان داده است که درصد زیادی از افراد، قبل از خواندن یک متن، به سراغ عنوان آن می‌روند. بنابراین، اگر محتوای تبلیغی شما عنوان عجیب و غیرمتعارف داشته باشد، این موضوع می‌تواند باعث جلب توجه مخاطب شود. می‌توانید برای نوشتن عنوان جذاب برای متن تبلیغات خود، از نیازها و احساسات مخاطبان استفاده کنید.

هرچقدر که عنوان تبلیغ شما خاص‌تر و جذاب‌تر باشد، بیشتر در ذهن مخاطب می‌ماند؛ در نتیجه، مخاطبان بیشتر در مورد محصول و خدمات شما صحبت می‌کنند.

14. استفاده از داستان‌سرایی

یکی از راه‌های جذب مخاطب، نوشتن یک محتوای داستان‌گونه است؛ چرا که شما با داستان می‌توانید به احساسات عمیق کاربر دست پیدا کنید. نوشتن محتوا براساس داستان جزو یکی از موثرترین راهکارهای بازاریابی ویروسی است که باعث افزایش تعامل مخاطب با سایت شما می‌شود. این کار سسب می‌شود که سایت‌تان به‌خوبی وایرال شود؛ هدفی که در وایرال مارکتینگ به آن توجه زیادی می‌شود.

14. استفاده از تبلیغات پارتیزانی

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام راه رفتن در یک پارک، با مجسمه تبلیغاتی جذاب و خاصی روبرو شده باشید. حتی ممکن است با این مجسمه عکس بگیرید و بدون توجه به اسم یا لوگوی حک‌شده بر روی آن عکس و فیلم خود را در صفحه شخصی‌تان منتشر کنید. شما بدون هیچ‌گونه قصد و نیت خاصی در کمپین وایرال مارکتینگ شرکت کرده‌اید؛ طوری که تبلیغات این شرکت را به‌صورت ویروس به سایر دوستان و آشنایان‌تان انتقال داده‌اید.

انواع بازاریابی ویروسی

وایرال مارکتینگ شامل دو نوع زیر است:

بازاریابی ویروسی ارگانیک

همان‌طور که از نام آن مشخص است، در این نوع بازاریابی بدون دخالت کسب و کار و تنها براساس انتخاب مخاطب، بازاریابی محصولات و خدمات به‌صورت افزایشی صورت می‌گیرد. بنابراین، در بازاریابی ویروسی ارگانیک کافی است تا توجه مخاطب را جلب کنید تا درگیر کمپین شود. این بازاریابی بدون برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

تبلیغات مقایسه‌ای به‌عنوان یکی از مدل‌های بازاریابی ارگانیک به شمار می‌آید. تنها کافی است تا یک برند ایراد برند دیگری را بگیرد. این موضوع می‌تواند سر و صدای عجیبی را در بین مخاطبان ایجاد کند.

افزایش تعامل مخاطب با سایت

بازاریابی ویروسی کنترل‌شده

این نوع بازاریابی توسط بازاریابان کنترل می‌شود. بازاریابان براساس اهدافی مشخص برای بازاریابی خود برنامه‌ریزی می‌کنند تا امکان بررسی نتایج را داشته باشند.

مزایای مهم بازاریابی ویروسی

با وایرال مارکتینگ می‌توانید رشد کسب و کار خود را افزایش دهید؛ طوری که در مدت زمان بسیار کوتاهی نام برند شما بر سر زبان‌ها بیفتد. اما این مورد تنها ویژگی مثبت وایرال مارکتینگ نیست؛ بلکه مزایای دیگری را برای کسب و کار شما به ارمغان می‌آورد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازاریابی ویروسی و کاهش هزینه تبلیغات

ممکن است در ابتدای راه بازاریابی ویروسی مجبور باشید که هزینه زیادی برای کسب و کار خود صرف کنید؛ اما بعد از مدتی که بتوانید توجه مخاطبان را به خود جلب کنید، آن‌ها بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای تبلیغات محصولات شما را به‌صورت دهان به دهان بر عهده می‌گیرند‌. بنابراین، به کمک وایرال مارکتینگ می‌توانید با صرف هزینه کم، میزان آگاهی دیگران از برند خودتان را افزایش دهید.

بازاریابی ویروسی و جذب مشتری

اغلب مخاطبان به سمت محصولات و خدمات پرطرفدار جذب می‌شوند؛ چرا که اغلب مردم دوست دارند تا از راز محبوبیت دیگران باخبر شوند. این موضوع بعد از مدتی خود باعث می‌شود تا به تعداد مشتریان بالقوه افزوده شود.

بازاریابی ویروسی و حضور در رسانه

اگر بازاریابی شما به‌درستی انجام گیرد، خبرهای برند شما می‌تواند بدون پرداخت هزینه در رسانه‌ها پوشش داده شود؛ چرا که رسانه‌ها سعی می‌کنند تا خبرهای پرطرفدار را در پوشش خبری خود نشان دهند.

بازاریابی ویروسی و مقبولیت

در وایرال مارکتینگ شما کسی را مجبور به خرید یک محصول یا استفاده از خدمات خود نمی‌کنید؛ بلکه با بازاریابی ویروسی تلاش می‌کنید تا در مخاطب خود علاقه و اشتیاق ایجاد کنید. در واقع مشتری برای خرید یک محصول یا استفاده از خدمات برند شما رضایت کامل خواهد داشت و مسئولیت خرید خود را می‌پذیرد.

سخن نهایی درباره بازاریابی ویروسی

در این مقاله در مورد وایرال مارکتینگ و راهکارهای موثر برای اجرای این بازاریابی صحبت کردیم. در صورتی که به‌تازگی کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کرده‌اید و می‌خواهید یک کمپین تبلیغاتی موثر داشته باشید، این نوع بازاریابی به شما کمک می‌کند تا به هدف خود برسید. اگر شما هم تجربه‌ای از این نوع بازاریابی دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به وب‌سایت آواز مارکتینگ مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *