آواز مارکتینگ

چگونه برای پست‌های‌مان یک کپشن جذاب بنویسیم؟

کپشن جذاب

با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند، بسیاری از افراد روزانه حداقل چند ساعتی را در اینستاگرام می‌گذرانند. این شبکه اجتماعی به یک مکان مناسب برای کسب درآمد بسیاری از مشاغل تبدیل شده است. صاحبان پیج‌های شخصی و مشاغل امروزی باید بدانند که برای موفقیت در اینستاگرام باید در مورد نحوه پست‌گذاری و کپشن‌نویسی دانش خود را افزایش دهند. نگارش کپشن جذاب می‌تواند باعث جذب مخاطب و افزایش تعامل میان کاربران شود.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد شیوه کپشن‌ نویسی به شکل استاندارد مطالب جالب توجهی را با شما در میان بگذاریم. در صورتی که دارای پیج اینستاگرام هستید و می‌خواهید در مورد نگارش کپشن اطلاعات بیشتری کسب کنید، کافی است تا پایان همراه ما باشید.

هدف از کپشن‌ نویسی چیست؟

کاربران، به‌ویژه خانم‌ها، به جزئیات توجه می‌کنند. بنابراین، در صورتی که دارای پیج در اینستاگرام هستید، باید با در نظر گرفتن جزئیات پست‌های خود را ارسال کنید. بسیاری از کاربران که به عنوان فالوورهای قدیمی پیج‌تان به شمار می‌روند، به کپشن پست‌های‌تان توجه دارند. برای این که بتوانید مخاطب را درگیر پست‌های خود کنید، باید شیوه نگارش کپشن مناسب را یاد بگیرید.

ماندگاری فالوورهای‌تان منوط به این موضوع است که بتوانید مخاطبان خود را در پیج سرگرم کرده و اطلاعات مفیدی به آن‌ها بدهید. در صورتی که کپشن‌نویسی پست‌های خود را بهبود ببخشید، می‌توانید بخشی از راه‌های درگیر کردن مخاطب را اجرا کنید. بسیاری از کسب و کارهای امروزی نیز برای افزایش فالوورهای پیج خود به شکل ارگانیک، نیاز به نگارش کپشن جذاب دارند. بسیاری از حرف‌ها را نمی‌توان در قالب تصاویر بیان کرد؛ بنابراین، نوشتن کپشن‌ مناسب در انتقال اطلاعات حرف اول را می‌زند.

اهمیت کپشن‌ نویسی

شاید تصور کنید که اینستاگرام به‌عنوان یک شبکه بصری است که اهمیت عکس و ویدیو در آن نسبت به سایر موارد بیشتر است؛ اما باید بدانید که امروزه الگوریتم‌ های شبکه اجتماعی به گونه‌ای تغییر کرده‌اند که کپشن‌نویسی نیز دارای اهمیت است. زمانی که بخواهید کاربران زیادی را از بخش اکسپلور دریافت کنید، باید بر روی کپشن جذاب کار کنید. یکی از دلایل اصلی اهمیت کپشن‌نویسی، بخش هشتگ‌ها هستند. هشتگ‌ها به‌عنوان یک راه اصولی برای پیدا کردن محتواهای پیج شما محسوب می‌شوند.

سوشال مدیا چیست و چه تفاوتی با سوشال نتورک دارد؟

زمانی که بتوانید یک کپشن مناسب بنویسید، قطعا قادر خواهید بود تا به‌شکل ارگانیک تعامل کاربران را افزایش دهید. با کپشن‌نویسی اصولی قادر خواهید بود تا لایک و کامنت بیشتری دریافت کنید. هر چه میزان تعامل فالوئر های‌تان افزایش پیدا کند، به همان نسبت می‌توانید در رده‌های نخست اکسپلور قرار بگیرید.

نکات مهم در نگارش کپشن جذاب

یکی از مهم‌ترین موارد در کپشن‌نویسی رعایت کردن برخی از نکات مهم است که باعث جلب توجه مخاطبان می‌شود. قاعده‌ای کلی برای همه حوزه‌های کاری وجود ندارد؛ اما رعایت کردن یک سری نکات کلیدی می‌تواند شیوه کپشن‌نویسی را بهبود ببخشد. برای نوشتن کپشن جذاب بهتر است موضوعاتی را انتخاب کنید که تکمیل‌کننده پست باشد. برای نگارش کپشن بهتر است هدف از آن پست را تعیین کرده و سپس اقدام به نگارش کنید.

زمانی که برای پست‌های خود هدف داشته باشید، می‌توانید به‌آسانی کپشن مورد نظر خود را با استانداردهای لازم بنویسید. به‌عنوان مثال، زمانی که دارای یک پیج طراحی لباس هستید، قبل از هر کاری، باید هدف از ارسال پست را مشخص کنید. این کار باعث می‌شود تا با قرار دادن ویدیو و تصاویر مرتبط، یک کپشن مناسب برای پست خود بنویسید.

موارد قابل اهمیت در نگارش کپشن جذاب

حال که با اهمیت نگارش کپشن جذاب آشنا شدید، بهتر است به راهکارهای مؤثر بیان‌شده در این بخش توجه داشته باشید تا بتوانید یک کپشن مناسب برای پست خود تهیه کنید. در ادامه، به مهم‌ترین نکات کپشن‌نویسی اشاره خواهیم داشت:

شناخت محدودیت‌های کپشن

مانند سایر شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام نیز دارای محدودیت‌هایی برای نگارش کپشن است. در هر پست به‌صورت معمول کاربران می‌توانند تا حدود 2200 کاراکتر بنویسند. کاراکترهای قابل مجاز شامل حرف، عدد، علامت یا ایموجی هستند. برای این که بتوانید یک کپشن مناسب و استاندارد بنویسید بهتر است از ترکیب حرف، عدد و ایموجی استفاده کنید. کپشن‌های بسیار طولانی توسط کاربران خوانده نمی‌شوند؛ پس، بهتر است کوتاهی کپشن را مدنظر قرار دهید.

چگونه کپشن جذاب بنویسیم؟

تقسیم کپشن به چند بخش

برای نگارش کپشن مناسب بهتر است متن خود را به چند بخش تقسیم کنید. اولین قدم در داشتن یک کپشن مناسب این است که لید جذاب برای آن در نظر بگیرید. به اولین جمله و مهم‌ترین بخش یک کپشن خوب لید گفته می‌شود. لید باید به گونه‌ای نوشته شود که مخاطب را ترغیب به ادامه خواندن کپشن کند. بعد از نگارش لید، اگر به دنبال کپشن جذاب هستید، باید مقدمه و متن اصلی را به‌صورت چکیده بنویسید.

بهتر است مقدمه کپشن حداکثر دارای 2 جمله کوتاه باشد تا مخاطب با کلیت محتوای شما آشنا شود. حال که با نگارش مقدمه مناسب، مخاطب را ترغیب به مطالعه باقی کپشن کردید، کافی است بدنه اصلی کپشن خود را بنویسید. در بخش پایانی کپشن نیز ترغیب کردن کاربران به کامنت گذاشتن باعث می‌شود تا تعامل پیج به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

شناخت مخاطبان هدف

برای این که بتوانید کپشن جذاب برای پست خود بنویسید، ابتدا باید مخاطبان هدف خود را به‌خوبی شناسایی کنید. در نظر گرفتن علایق، سلیقه، طرز فکر و… باعث می‌شود تا مطابق با نیاز مخاطبان خود کپشن‌نویسی را به‌شکل اصولی انجام دهید. در بسیاری از موارد در نظر گرفتن جنسیت و سن مخاطبان پیج، برای نگارش کپشن‌نویسی دارای اهمیت است. پس، به عنوان صاحب پیج، زمانی که می‌خواهید به بهترین شکل کپشن‌نویسی را انجام دهید، بهتر است شناخت خود را در مورد مخاطبان هدف خود افزایش دهید.

کپشن مختصر و مفید

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی سرگرم‌کننده است. پس، بهتر است برخلاف وب‌سایت به دنبال نگارش متن‌های طولانی نباشید. اینستاگرام فضایی است که برای موفقیت در آن باید از اصول خلاصه‌نویسی استفاده کنید. دقت کنید که برای نگارش کپشن جذاب باید یک متن مختصر و مفید تهیه کرده و آن را در کپشن پست مورد نظر خود قرار دهید. کوتاه‌نویسی باعث می‌شود تا مخاطب تمایل بیشتری به مطالعه کپشن داشته باشد.

هشتگ زدن حرفه‌ای

قبل از ارسال نهایی پست، بهتر است با قواعد هشتگ‌ گذاری آشنا شوید. استفاده از هشتگ حرفه‌ای باعث می‌شود تا کاربران بتوانند پست مورد نظر خود را با استفاده از هشتگ‌ها پیدا کنند. این کار باعث می‌شود تا فالوور واقعی و ارگانیک جذب کنید. صاحبان پیج‌های اینستاگرام تا حداکثر 30 هشتگ می‌توانند برای هر پست خود در نظر بگیرند. بهترین حالت هشتگ‌گذاری این است که در انتهای متن، حدود 15 هشتگ مرتبط با پست خود قرار دهید. زیبا و مرتب نوشتن کپشن باعث افزایش جذابیت پست شما خواهد شد. پس، بهتر است این نکته را نیز در نظر بگیرید.

نگارش کپشن جذاب زمانی می‌تواند بازدهی مناسب داشته باشد که به همراه هشتگ اصولی درج شود. به کارگیری هشتگ غیرمرتبط تاثیری روی جذب فالوور شما ندارد و باعث ارسال سیگنال‌های اشتباه به اینستاگرام می‌شود.

نحوه نگارش کپشن جذاب

استفاده از ایموجی در پست

درست استفاده نمودن از ایموجی می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی مخاطبان هدف داشته باشد. بعد از نوشتن چند جمله، بهتر است برای افزایش جذابیت کپشن از 1 یا 2 ایموجی استفاده کنید. با کمک ایموجی می‌توانید به‌آسانی احساسات خود را به مخاطبان نشان دهید که این امر باعث درک راحت‌تر پست برای مخاطبان خواهد شد. به‌عنوان مثال، اگر در حال نگارش کپشن جذاب برای پیج طنز هستید، در حالت عادی ممکن است کاربران متوجه جنبه طنز پست شما نشوند. در این حالت استفاده از یک ایموجی مناسب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به‌آسانی جنبه طنز پست خود را به آنان نشان دهید.

نگارش کپشن صمیمی و خودمانی

اینستاگرام یک فضای صمیمی و دوستانه است، پس بهتر است کپشن را با لحن صمیمی و خودمانی نگارش کنید تا ک

. هرگز در کپشن از کلمات رسمی و سخت استفاده نکنید. سعی کنید کپشن را به بیان محاوره‌ای بنویسید تا به نگاه مخاطب کپشن جذاب به نظر برسد و اثربخشی بیشتری داشته باشد. زمانی که بتوانید کپشن را به شکل خودمانی بنویسید، صمیمت میان شما و کاربران افزایش پیدا می‌کند که این امر باعث افزایش تعامل با مخاطبان خواهد شد.

بهترین شیوه برای نگارش کپشن جذاب این است که از ایموجی‌های ترکیبی مانند خشم، ناراحتی، عصبانیت، گریان و… در کپشن خود استفاده کنید.

وادار کردن کاربران به تعامل

یکی از اصلی‌ترین اهداف کپشن‌نویسی این است که مخاطبان خود را به تعامل بیشتر وادار کنید. متن کپشن باید به گونه‌ای نگارش شود که مخاطب را به تعامل بیشتر ترغیب کند. اگر مسیر نگارش کپشن جذاب و کپشن‌ نویسی به‌درستی طی شود، همواره می‌توانید به رشد پیج خود امیدوار باشید. برای درگیر کردن مخاطب و افزایش تعامل کاربران بهتر است از کال تو اکشن در انتهای کپشن‌نویسی استفاده کنید. تفاوتی ندارد که دارای پیج تجاری هستید یا پیج شخصی، در مجموع بهتر است در انتهای کپشن‌نویسی از کال تو اکشن استفاده کنید. برای ایجاد اقدام کاربران کافی است از ترفندهای زیر استفاده کنید:

1. سوال کردن از کاربران

در نگارش یک کپشن جذاب، سوال کردن از کاربران در انتهای متن کپشن باعث می‌شود تا مخاطبان تعامل مستقیمی با سوال شما داشته باشند. این امر باعث می‌شود تا مخاطبان برای ارسال پاسخ به شما، کامنت متناسب با سوال‌تان را قرار دهند.

2. تشویق کاربران به تگ کردن افراد

اگر بتوانید از این تکنیک به‌درستی و در مواقع ضروری استفاده کنید، تاثیر زیادی در افزایش فالوئر های پیج شما خواهد شد. در انتهای کپشن بهتر است از مخاطبان خود بخواهید که دوستان‌شان را تگ کنند. این امر باعث می‌شود تا ضمن جذب فالوور ارگانیک، تعامل پیج خود را افزایش دهید.

3. ارجاع کاربران به لینک در بیو

می‌توانید کال تو اکشن کپشن را به گونه تنظیم کنید که مخاطبان شما به بیوگرافی پیج‌تان سر بزنند. بسیاری از پیج‌های فروشگاهی برای نوشتن کپشن جذاب از کال تو اکشن (لینک در بیو) استفاده می‌کنند. اگر سایت دارید، می‌توانید لینک سایت خود را در بیو قرار دهید تا کاربران برای خرید بر روی آن کلیک کنند. به‌عنوان مثال، می‌توانید خرید از سایت به صورت مستقیم را با 20 درصد تخفیف در نظر بگیرید تا با این کار مخاطبان تعامل‌شان را با شما افزایش دهند.

داستان سرایی در کپشن

یکی دیگر از شیوه‌های نگارش کپشن جذاب، داستان‌سرایی است که با بیان یک خاطره می‌تواند باعث جلب توجه مخاطبان شود. در کپشن‌نویسی رعایت کردن برخی از اصول و داشتن ایده‌های جذاب می‌تواند بسیار کاربردی باشد. برای این که یک کپشن مناسب و اصولی بنویسید بهتر است متن مورد نظر خود را در قالب یک داستان یا خاطره بیان کنید. با این کار می‌توانید به‌صورت مستقیم تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان خود بگذارید. البته باید خاطرنشان کرد که برای داستان‌سرایی در کپشن بهتر است اصل خلاصه‌نویسی را رعایت کنید.

نگارش کلمات مهم در ابتدای کپشن

دقت کنید که اگر به دنبال نگارش کپشن‌های طولانی هستید، کلمات اصلی و کلیدی خود را در بخش ابتدایی کپشن بنویسید. در اینستاگرام تنها بخش اول کپشن به مخاطبان نمایش داده می‌شود و بخش‌های دیگر در بخش More قرار می‌گیرد. به همین علت، اگر قصد نگارش کپشن جذاب را دارید، بهتر است جملات قوی و اثربخش خود را در قسمت ابتدایی نگارش کنید. در غیر این صورت، کپشن با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه نخواهد شد.

بهترین راه برای تشویق مخاطبان برای مطالعه ادامه کپشن این است که در بخش ابتدایی یک سرنخ جذاب به آن‌ها بدهید. این کار باعث می‌شود تا مخاطبان تا انتهای کپشن را مطالعه کنند.

سخن پایانی درباره نگارش کپشن جذاب

نکات گفته‌شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا یک کپشن جذاب نگارش کنید. هر یک از مطالب بیان‌شده در این مقاله کاربردی هستند و توجه به آن‌ها باعث می‌شود تا تعامل مخاطبان را با پیج خود افزایش دهید. در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر چه بیشتر بتوانید مخاطبان خود را به تعامل وادار کنید، به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا خواهید کرد. امیدواریم از نکات گفته‌شده در این مقاله نهایت استفاده را ببرید و بهترین نتایج را در پیج کاری و حتی شخصی خود در کسب کنید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با تیم آواز مارکتینگ در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *